Oscar'da en iyi film seçilen "Nomadland'in" yönetmeni Zhao'nun başarısı, ülkesi Çin'de sansüre uğradı

Oscar'da en iyi film seçilen "Nomadland'in" yönetmeni Zhao'nun başarısı, ülkesi Çin'de sansüre uğradı

Oscar'da en iyi film mükâfatını kazanan "Nomadland" filminin rejisörü Chloé Zhao'un Cao Ting galibiyeti doğduğu ülke Çin'de sansürlendi.

Oscar Mükâfatları olarak da öğrenilen ve sinema dünyasının en prestijli mükâfatlarından olan 93. Yüksekokul Mükâfatları'nde Asya orijinli Zhao en iyi rejisör, rejisörlüğünü yaptığı "Nomadland" film ise en iyi film mükâfatını kazandı.

"Nomadland" filmi, bir kadının idarediği ve en iyi film Oscar'ını kazanan ikinci film olurken, Zhao ise en iyi rejisör dalında Oscar kazanan" beyaz olmayan ilk bayan" oldu.

Pekin doğumlu Zhao'un galibiyeti, beynelmilel medyada geniş eko uyandırırken, Çin devletinin fotoğrafı yayın uzuvları CCTV ve Xinhua bu zaferi görmezden geldi.

Ülkenin sosyal medya platformlarından Veybo'da, 14 milyondan fazla takipçisi olan film mecmuası Watch Movies tarafından Zhao'nun rejisörlük zaferini duyuran bir bildirim, paylaşılmasından birkaç saat sonra sansürlendi. Ayrıca "Chloe Zhao, En İyi Rejisörü kazandı" yafta çalışması da sansüre maruz kaldı.

Oscarda en iyi film seçilen Nomadlandin yönetmeni Zhaonun başarısı, ülkesi Çinde sansüre uğradı

Film meraklıları arasında popüler bir uygulama olan Douban, "Nomadland" ve "Zhao Cao Ting" için yapılan aramaları menederek "arama neticelerinin alakalı yasa ve idaremeliklere göre görüntülenemediği" ihtarını paylaştı. Uygulamada Zhao'nun galibiyetiyle alakalı bir hayli konuşma zinciri silinirken, ülkedeki en büyük iletileşme uygulaması olan WeChat'teki bir haber de silindi.

Zhao, geçen ay en iyi rejisör mükâfatını kazandığı Altın Küre Mükâfatları'nde yaptığı konuşma nedeniyle Çin'de tepkiyle karşılanmıştı. Rejisörün, ülkenin idare sistemiyle alakalı yaptığı yorumlarla kendi ülkesine hakaret ettiği iddia edilmişti.

Oscarda en iyi film seçilen Nomadlandin yönetmeni Zhaonun başarısı, ülkesi Çinde sansüre uğradı