Osman Özköylü: Nuri Şahin Klopp'u arıyor, keşke ben de Guardiola'ya ulaşabilsem | "Bu ülkede Torrent tartışılıyor"

Osman Özköylü: Nuri Şahin Klopp'u arıyor, keşke ben de Guardiola'ya ulaşabilsem | "Bu ülkede Torrent tartışılıyor"

Bu sezon 20 puan farkla şampiyon olan Pendikspor'un öğretmeni Osman Özköylü, TFF 1. Lig'deki hedeflerini anlatırken Barcelona yarıyılından bu yana Guardiola hayranı olduğunu belirtti. Özköylü Süper Lig

Pendikspor'la TFF 2. Lig'de şampiyonluk yaşayan deneyimli teknik adam Osman Özköylü, Spor Arena'nın suallerini yanıtladı.

Kulübün kuruluşlarında hakikatleştirdiğimiz ziyarette dürüst açıklamalar yapan Özköylü, Barcelona yarıyılından bu yana Pep Guardiola'yı takip ettiğini belirtirken "Nuri Şahin Jurgen Klopp’un analistlerine yollayıp ekipte görünen beceriksizlikler veya artılar ile alakalı dayanak alıyormuş. Keşke ben de Guardiola’ya erişebilsem" ifadelerini kullandı.

Osman Özköylü mülakatının tamamı:

Pendikspor ilk kere 1. Ligde. Zaferin mimarlarından birisi olarak duygu ve düşünceleriniz nedir?

Kurulduktan 72 sene sonra kulübümüzün en büyük galibiyeti 1. lige yükselmek oldu. Ekibin teknik direktörü olarak böyle bir zafere imza atmak çok iftihar ve mutluluk verici. Takımım ve futbolcularımla birlikte böyle bir zaferde adımızın geçmesi hep özeldir. Kulübümüzün bu noktaya gelmesini sağlayan başkanımız Mustafa Şahinyılmaz ve idare heyetine, Pendikspor A.Ş’nin idare heyeti başkanı Mustafa Türkoğlu’na ve kulüpte yer alan herkese teşekkür etmek istiyorum. Zaferin tadını çıkarıyoruz ama zamanımız dar, gelecek sezon iyi bir ekip yaratmak için çalışacağız.

Mahallede heyecanlı bir şampiyonluk kutlaması yapıldı. Nasıl buldunuz?

Şampiyonluğa yakışır bir kutlama yaptık. Üstü sarih otobüsle Pendik’te yaptığımız şehir turu ve ulusun katılımı gerçekten çok heyecanlıydı. Daha evvel Erciyesspor’da ve Elazığspor’da şampiyonluklar yaşadım, ama burada farklı bir ambiyans oldu. Pendik bir ilçe ekibi ama ona karşın kutlamalarda çok iyiydiler, bize yücelttiler. Teşekkür etmemiz gereken birisi de kulübümüzün daha önceki başkanı ve Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin’dir. Parasal ve manevi kulübümüze yapabileceği her türlü fedakarlığı sezon süresince yaptı.

Osman Özköylü: Nuri Şahin Kloppu arıyor, keşke ben de Guardiolaya ulaşabilsem | Bu ülkede Torrent tartışılıyor

Pendikspor’daki hedefleriniz gelişti mi?

Ekibe ilk geldiğimde Levent Devrim öğretmen ve takımı vardı. Yaşadığı talihsiz hastalıktan dolayı hekiminin nasihati üzerine yöneti vazgeçmesi gerekiyordu. Kulüp idaresindeki dostlar benimle bağlantıya geçtiler. Levent hocanın emekleri çok büyük, kısa vakitte büyük iş yaptı. Biz ondan lider bir ekip aldık ve lider ekibi neticeye eriştirmeye çalıştık. Geldiğim gün 2. Lig seviyesine göre iyi bir kadro vardı. Elimizden geleni yaparak ekibe katkı yapmaya çalıştık ve 20 puan farkla ligi tamamlamaya beş hafta kala şampiyon olduk. Yeni adımlar atıp Pendikspor’u artık farklı bir yere eriştirmek istiyoruz. Natürel ki şampiyon olup Süper Lig’e çıkacağız demiyorum ama ayakları yere sağlam basan, iyi futbol oynayan bir ekip oluşturmaya çalışıyoruz. 1. ligde ses getiren bir Pendikspor olacak.

İdare ile yeni sezonun tasarılamasını görüştünüz mü?

Ekibin yeni sezonuyla ilgili başkalaşım sürecini konuşacağız. Hangi oyuncular gidecek, kimlerden faydalanabiliriz bunların raporlarını vereceğiz ve idareyicilerimizle bunun istişaresini yapacağız. İstediğimiz transferleri ve mevkilerini konuşacağız. Değişik yandan kulübümüzde ciddi başkalaşım çalışması başlatıldı. Sahalarımız sıfırdan yenilenecek zira uzun senelerdir aynı tabanda oynuyorduk. Belki yarısı hibrit çim olacak, bulunduğumuz yerden dolayı kışın karın kalma süresi birkaç günü buluyor ve bizi çok yasaklıyor. O koşullara ihtimal tanıyacak tabanlar yapmamız gerekiyor. Kuruluş binamız 20 senelik ve komple devrilip yeni bir bina yapılacak. İdareyicilerimiz çalışmalarını devam ettiriyor, hepsini konuşuyoruz.

Ligde nasıl bir Pendikspor göreceğiz?

Ligdeki en az 8-9 ekibin Süper Lig yarışında olacağı bir sezon olacak gibi görünüyor. Önümüzü görüp ona göre bir kadro kurmamız gerekiyor. Olabilecek tüm güçlüklere karşı iyi bir kadro kurmak zorundayız. Transferle ilgilenen idareyicilerimizle görüşmüştük artık somut adımlar atacağız.

GECE GÜNDÜZ MAÇ VE GÖRÜNTÜ İZLİYORUZ, GUARDİOLA HAYRANIYIM…

Reyin stilinizi ve futbolculardan temenninizi nasıl açıklıyorsunuz?

Bizim adımız ve oynattığımız futbol yeteri kadar gündeme gelmedi ama ben Guardiola hayranıyım. Barcelona’dan bugüne hep onun takipçisiyiz. Ben ve takımım hep onları takip ediyoruz ve oynattıkları oyunu kendi ligimize göre ve oyuncu profiline göre adapte etmeye çalışıyoruz. Hep hamleyi düşünen ve kazanma odaklı ekipler oluşturmak istiyorum. Topa sahip olan, kaybettiği topu kısa vakitte geri alan bir reyin yapısı oluşturmak istiyorum. Pendikspor’da da eşini yaptık, oyuncularımız büyük neşe alıyor. Rastgele bir alıştırman adı vermeyeceğim ama birileri bir şeyler yaptırınca gündem oluyor. Ben Elazığspor’da şampiyon olduğum 2010’dan beri bahsettiğim oyunu oynatmaya çalışıyorum. Beni senelerdir takip eden insanlar, ekibimi gördüğü zaman bana ait olduğunu öğrenirler. Takım dostlarımla birlikte çok emek tüketiyoruz, gece gündüz maç ve görüntü izliyoruz. Oyuncularımıza yeni şeyler göstermeye mücadele tüketiyoruz. Rakipleri nasıl donakaltabiliriz, reyin içerisinde nasıl farklılıklar yapılabilir, top bizdeyken ve kaybettiğimizde neler yapılabilir… Her ayrıntı üzerinde büyümeye çalışıyoruz. Üst düzey ekiplerin idmanlarını izleyerek değişen futbolu takip etmeye çalışıyoruz. Kolay olmuyor, bizim oyuncularımızda geçmişten gelen alışkanlıklar var ve o alışkanlıkları terk etmek istemiyorlar. Türkiye’de topun gerisinde beklemek, topu kaptığında ise süratli hamleyle saldırı yapmaya alışılmış. Bu miskinliktir. Biz istediğimiz sistemi kabul ettirebiliyoruz ama elimizdeki oyuncu grubu çok ehemmiyetli. Sisteme olan inanç çok ehemmiyetli. Hep “Bize inanın, sisteme inanın. Bu sistem sizi farklı bir noktaya getirecek. Bu sistem sizi şampiyon yapacak.” diyorum.

BU ÜLKEDE TORRENT TARTIŞILIYOR!

Altyapı yatırımları mevzusunda kulübün siyasetini nasıl yorumlarsınız?

Pendikspor özellikle pandemi evveline kadar altyapıdan oyuncular çıkartan bir takımdı ama işletmeleşmeden sonra hedef bir ekip olmaya başlayınca natürel ki dışarıdan transfer rakamı aşırılaştı. Ancak altyapıya çok fazla önemsiyoruz, Pendik hudutları içerisindeki acemi ekiplerden çok fazla oyuncu geliyor. Ben 2010 yılında buradan Elazığspor’a oyuncu transfer ettim. Burada çok ciddi potansiyel var. Altyapı kendi başına büyük bir ekonomi ve kuruluş isteyen birim. Ekonomik yapımızın azıcık daha kuvvetlenmesi ile birlikte daha tesirli çalışabileceğiz, kuruluşlarımız yenileniyor. Altyapı, A ekip alıştırmanına bağlı olmalı ama ülkemizde teknik direktör kararı olmadığı için istediğimiz sistemi altyapıda oluşturamıyoruz. A ekibe uygulanan sistem, altyapı oyuncularına uygulanmalı ki oyuncu A ekibe çıktığı zaman sisteme alışması için beklenmesin.  Türkiye’de böyle bir kavrayış yok, her şeyde günlük neticelere göre hareket ediyoruz. Bu ülkede Domenec Torrent gibi bir öğretmen tartışılacak duruma geldiyse, Abdullah Avcı’ya Beşiktaş’tayken 15 hafta katlanılamıyorsa dönüp kendimize bakmamız gerekli.

Osman Özköylü: Nuri Şahin Kloppu arıyor, keşke ben de Guardiolaya ulaşabilsem | Bu ülkede Torrent tartışılıyor

JAHOVİC ÇOK ÖZEL BİR OYUNCU

Süper Lig takımlarından transferlerini düşündüğünüz oyuncular var mı? Jahovic’i Pendikspor formasıyla görebilir miyiz?

Jahovic gündeme geldi. Menajeri ile bağlantıya geçilmişti, bana soruldu fikrimi söyledim. Jahovic çok özel ve kaliteli oyuncu. Bizim ligimizde çok fark yaratabilir ama ekonomik koşulları ve oyuncunun seçiminde kararı onlar verecek. Süper Lig’den isteyeceğimiz oyuncular olursa buraya ne kadar adapte olur ve ekonomik koşulları nasıl olur? Bunların yanıtlarını başkanımız ve transfer kurulu tanımlayacak.

Süper Lig’de 7, belki de 8 İstanbul takımı olacak. Rakamın bu kadar fazla olması ligin balansını bozacak mı?

Çok köklü camialar küme düştü ya da ortada yok. Tasarısızlık ve idare meselelerinden dolayı kulüpler borç batağına girdi. Bütün tersi misal olarak Pendikspor A.Ş borçsuz ve meselesiz olarak bir yatırımcıya satıldı. Vaziyet böyle olunca bu işe girilebilir ama bunun dışında kulüplerin çoğu böyle değil. İstanbul, Türkiye’nin can damarı. Oyuncu transferi kolay, herkes buraya çok rahat gelebiliyor. Değişik şehir ekiplerine göre oyuncuları daha az maliyetle getirebiliyorlar. Londra’da da en az 6-7 ekip var. Orada İstanbul ile olan vaziyet aynı. Böyle olunca çok bir şey söylenemiyor.

TFF BAŞKANI SAFFET BAYRAKLI OLSUN

16 Haziran’da Türkiye Futbol Federasyonu tercihleri var. Sizce yeni başkan nasıl bir profil olmalı?

Ulusal ekiplerde birlikte oynadığım Saffet Bayraklı, spor kanununun çıkması için büyük emek tüketti. Masaya yumruğunu vurabilecek böyle bir figürün başkan olması gerekiyor. TFF’nin başında kulüplerin devamlı lüzumlarını karşılayan değil kendi yapısını oluşturmuş bir idarenin olması gerekli. Federasyon kulüplere değil, kulüpler federasyona uymalı. Kulüplerin idarediği bir TFF oluşmaya başladı. Saffet Bayraklı böyle bir duruş gösteriyor.

NURİ ŞAHİN KLOPP’U ARIYOR KEŞKE BEN DE GUARDİOLA’YA ERİŞEBİLSEM

Yeni teknik direktörlerden kimi seviyorsunuz?

Nuri Şahin Antalyaspor’daki performansı ile parlıyor. Çok ciddi çıkış gösterdi. Nuri Şahin ile alakalı bir yazı okumuştum. Alıştırman olmayı usuna koymuş ve kendisini çok geliştirmiş. Çok büyük öğretmenlerle, çok büyük ekiplerle çalıştı. Ekibinin maçlarını Jurgen Klopp’un analistlerine yollayıp ekipte görünen beceriksizlikler veya artılar ile alakalı dayanak alıyormuş, bunu duydum. Çok hoş bir şey bu. Gülerek Keşke ben de Guardiola’ya erişebilsem. Ama pro lisansı olmadan ekibin başında olmasını külfetli görüyorum. Lisans olarak yeterliliği olmayan insanların ekip çalıştırmasının önüne geçilmesi gerekli. Bizim ekiplerimiz, pro lisansı olan ama geri tasarıda kalmış ve işi vazgeçmiş insanları kulübede oturtup basın buluşmalarına çıkarıyor. Bunlar doğru şeyler değil, Nuri Şahin kulübede talimat verebiliyorsa ziyaret de verebilsin.

JORGE JESUS POPÜLİST ATAK

Fenerbahçe’de İsmail Kartal yerine yabancı marka bir teknik direktörün geleceği belirtiliyor. Sizce İsmail Kartal’a haksızlık yapılıyor mu?

Fenerbahçe en büyük yanılgıyı Aykut Kocaman’ı yollayarak yapmıştı, Ali Koç bunu söyledi. Eş bir yanılgıyı şimdi de görüyorum. Jorge Jesus çok büyük bir ad, bu saldırıyı taraftarı mutlu edecek popülist bir tavır olarak görüyorum. İsmail Kartal ağzıyla kuş yakalasa bir değeri yok. İsmail öğretmen kazançken ekibin hali ortadaydı, ne yazık ki isminiz İsmail Kartal olunca işler böyle oluyor.