Otobüs firmalarına ’fahiş fiyatlı bilet’ denetimi

Otobüs firmalarına ’fahiş fiyatlı bilet’ denetimi

Eriştirme ve Altyapı Bakanlığı Eriştirme Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü, ihbar üzerine fahiş maliyettan bilet satan otobüs firmalarını sorguladı. Geçen ay yapılan teftişlerde 864 otobüs şirketçisi

Bakanlık’tan yapılan açıklamaya göre, Eriştirme ve Altyapı Bakanlığı Eriştirme Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü, yolcu taşımacılığında teftişlerini sürdürüyor.

CİMER başta olmak üzere vatandaşlardan gelen şikayetler tek tek araştırılıyor, şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan otobüslere ve firmalara müteveccih teftişler hakikatleştiriliyor.

Teftişlerinde fahiş bilet maliyetinin yanı gizeme; otobüslerin korsan taşımacılık yapıp yapmadığı, yetki evrakları, zaman ve fiyat tarifesine geçim, sürücülerin uygun yeterlilik evrakları araştırılıyor.

Otobüs firmalarına ’fahiş fiyatlı bilet’ denetimi

Bu kapsamda ağustos ayında 864 otobüs şirketçisi ve 3 bin 612 otobüs sorgulandı. Teftişlerde bin 709’u uyarma, 626’sı yönetimsel para cezası olmak üzere toplam 2 bin 335 operasyon uygulandı.

İDAREMELİK 1 OCAK 2022'DE YÜRÜRLÜĞE GİRECEK

Eriştirme ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, sahada edinilen deneyimler, büyüyen koşullar ve dijitalleşme gibi sebepleri sıralayarak Eriştirme Hizmetleri Teftiş İdaremeliği’nin yayımlandığını andırdırdı.

İdaremeliğin 1 Ocak 2022’de yürürlüğe gireceğini belirten Karaismailoğlu "Yeni mevzuat ile teftişlerin senelik tasarılar kapsamında tanımlanması, performans hedeflerine göre kumpaslı yapılması, tehlike tahlili ile teftişlerin aktifleştirilmesi, ceza tutanakların elektronik civarda tertip edilmesi ve şartname edilmesi, uzaktan idrak etme sistemleri ile teftişlerin yaygınlaştırılması sağlanacaktır" dedi.

: İlginize Sürükleyebilir Koronanın en makûs hali... Dikkat toplayan aşı detayı! En çok onları hedef alıyorİşte salgında İstanbul'da son vaziyet! Sansasyonel ayrıntılar...MSB duyurdu! Terör örgütüne ağır darbe

’Teftişlerin Aktifleştirilmesi Projesi’ne de değinen Karaismailoğlu "Geliştirilen mobil teftiş uygulaması kullanılarak, sorgulayıcı personelin tablet üzerinden teftiş süreçlerini yürütmesi sağlanacak. Mobil uygulamanın tüm teftiş alanlarında kullanılabilmesi için çalışmalarımız devam ediyor" diye konuştu.

Kara yolu teftiş istasyonlarından alınan bilgi ve görüntüler üzerinden yapılan ’uzak teftiş sistemi’nin kaptan çalışmalarının bitirildiğini, sistemin 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren yaygınlaştırılacağı belirten Karaismailoğlu, "Böylece bölge müdürlüklerimizde kurulacak uzak teftiş merkezlerinde eşya taşımacılığına ait yetki evrakı hakimiyetlerinin uzaktan yapılması tasarlanıyor" ifadelerini kullandı.

Borsada kolay operasyon ve düşük kurul için tıklayın