'Otomobile top atma' cinayeti sanığına 29 yıl hapis cezası

'Otomobile top atma' cinayeti sanığına 29 yıl hapis cezası

Kayseri'de arabasına bilerek taş attığını iddia ettiği çocuğun babası Evren Karaca ile tartışıp, av tüfeğiyle vurarak öldüren tutuklu sanık Faruk Kahraman 29, 29 sene 6 ay mapus cezasına çarptırıldı.

Olay, geçen sene 17 Eylül'de Melikgazi ilçesi, Danişmend Gazi Mahallesi'nde alana geldi. Bahçede oynayan Evren Karaca'nın oğlunun attığı top, komşuları Faruk Kahraman'ın arabasına isabet etti. Faruk Kahraman da çocuğa tepki gösterdi. Çocuk vaziyeti babasına anlatınca, iki komşu arasında müzakere çıktı. Çıkan kavgada Faruk Kahraman, konuttan aldığı av tüfeğiyle Evren Karaca'yı vurarak yaraladı. Karaca hayatını kaybetti, Kahraman da nezaretine alınıp tutuklandı. Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı'nın hazırlanan iddia belgesi, Kayseri 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edildi. İddia Belgesinde, Evren Karaca'yı silahla tehdit ettikten sonra av tüfeği ile vurarak öldüren sanık Kahraman hakkında 'kasten adam öldürme' kabahatinden müebbet mapus cezası istendi. Olay sırasında Karaca'nın yanındaki kardeşi Ş.K.'ye silah doğrultarak tehdit eden Kahraman'ın ayrıca 'silahla tehdit' ve 'hakaret' kabahatlerinden cezalandırılması arz edildi.

'KÜREKLE VURUNCA TÜFEK SESİ SANDIM'

Kayseri 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki karar mahkemesine, tutuklu sanık Faruk Kahraman ile şikayetçiler hazır bulundu. Önceki korunmalarını tekrar eden ve taşıtına bilerek top atıldığını iddia eden sanık Kahraman, "Komşumuz olan Evren Karaca'nın oğlu semtimizde top oynuyordu. Ben de oynadığı topun arabama gelmesi sebebiyle kendisine kızdım. 'Bir daha çekerseniz, topunuzu kyapıtım' dedim. Daha sonra Evren Karaca, 'Ben de seni kyapıtım' dedi. Bu sebeple müzakere çıktı. Namaz kılmaya giderken, kardeşiyle konutumuzu bastılar. Evren Karaca, kürekle kapıya vurunca tüfek sesi sandım. Annemi ve kendimi korumak emeliyle gözlerimi kapatarak, ateş ettim" dedi.

MÜEBBET MAPUS CEZASI 25 SENEYE İNDİ

Evren Karaca'nın yakınları ise şikayetçi olduklarını belirterek, maznunun cezalandırılmasını istedi. Mahkeme kurulu, öldürülen Evren Karaca'yı silahla tehdit eden sanık Kahraman'a 10 ay mapus cezası verdi, ardından 'kasten adam öldürme' kabahatinden müebbet mapus cezasına çarptırdı. Kurul, daha sonra geleceği üzerindeki muhtemel etkileri göz önünde bulundurarak, cezasını 25 seneye düşürdü. Kurul, hayatını kaybeden Karaca'nın olay sırasında yanında olan kardeşi Ş.K.'ye yönelik eylemi sebebiyle maznuna 'silahla tehdit' kabahatinden 2 sene 6 ay, 'hakaret' kabahatinden ise 1 sene 2 ay mapus cezası verdi. Böylece sanık Kahraman toplamda 29 sene 6 ay mapus cezasına çarptırıldı.