Otomotivde yaz tarifesi

Otomotivde yaz tarifesi

2021’in başından bu yana yükselişteki otomotiv mayısta yavaşlarken, yaza zamlarla girdi. Pandemi, yonga krizi, artan maliyetler ve döviz kuru çoğalışta tesirli oldu. Türkiye otomotiv pazarında…

KORONAVİRÜS salgını sonrası ekonomik güçlüklerle gayret eden başlıca sektörler arasında otomotiv geliyor. Yaşanan konteyner krizi, tedarik kasveti ve yonga krizi gibi iletişimli meselelerin de tesiriyle artan maliyetlere ilave edilen döviz kuru başkalaşımlarıyla da son 6 ayda araba maliyetleri 30 bin TL’lere varan çoğalışla karşı karşıya kaldı. Mayıs ayında bütün kapanma ve virüs tesirinin çoğalışı ile satışlarda bir ölçü yavaşlama olsa da maliyetler artmaya devam etti. Mart 2021’den bu yana en çok satılan modellerdeki vasati maliyet çoğalışı 15 bin TL’nin üzerinde oldu.

EN ÇOK SATAN MODELLER

Türkiye otomotiv pazarının en çok satan modelleri üzerinde Cardata’nın Hürriyet’e özel olarak yaptığı araştırmaya göre, ocak ayında 174 bin 900 TL’den satışı gerçekleştirilen Fiat Egea Sedan 1.3 MultiJet Easy modelinin, haziran ayında 199 bin 900 TL’lik maliyet yaftasına eriştiği göze çarpıyor. Toyota Corolla 1.5 Dream modelinin ise 228 bin 300 TL seviyesinden 6 aylık dilimde 287 bin 350 TL’ye yükseldiği gözlemleniyor. En çok akdikeni bulan modellerden bir ötekiyi Renault Megane 1.5 Blue DCI Joy’un 6 aylık yarıyılda 311 bin TL’den 358 bin 900 TL’ye çıktığı bilgilerde yer alıyor. Bu modellerde Euro bazlı maliyetlere baktığımızda metamorfoz olmadığını hatta indirim olduğunu gözlemliyoruz.

HARCAYICI TEDBİRLİ

2021 Ocak’ta pandeminin seyrinin gevşemesi ile harcayıcı güven endeksinin yüzde 96.2 seviyelerine kadar yükselmesi borçlanma tutkusunu da çoğaldırmıştı. 2019’dan da ertelenen arzın tesiri gnam suratına çıkınca ilk 4 ayda otomotiv pazarı gelişmeye sahne oldu. Fakat mayıs ayındaki bütün kapanma, araba satışlarında düşüş yaşattı. Artan maliyetlerin tesiriyle yazın ilk ayı da uysallığın sürdüğü haftayı geride vazgeçti. Aşılamanın çoğalması ve turizmin canlanması otomotiv sektörünü de pozitif etkileyebilecek faktörlerden olacaktır.

Otomotivde yaz tarifesi

KAMPANYALAR DOLUDİZGİN

TÜRKİYE otomotiv pazarında mayıs ayında kapanmanın da tesiri ile yaşanan yavaşlamanın yaz aylarındaki maliyet çoğalışı ile birlikte devam etmesini istemeyen markalar ise kampanyalar ile satışlarını canlandırmayı amaçlıyor. Yaz kampanyalarından kimilerini derledik:

Renault, 2021 model seneyi arabalardan Taliant’ın hudutlu sayıdaki Touch 1.0 Turbo X-tronic 90 bg, Megane Sedan’ın Joy 1.3 TCe ve Yeni Clio’nun Joy 1.0 TCe X-Tronic versiyonlarında, 60 bin TL kredi, 12 ay vade ve sıfır faiz kampanyası sunuyor.

Dacia, haziran ayı süresince Duster Eco-G 100 bg 4x2 LPG versiyonu 193 bin 400 TL’den benzinli maliyetine harcayıcılarla buluşturuluyor. Dokker Combi Ambiance ECO-G 110 bg versiyonu ise 149 bin 400 TL’den satışa sunuluyor. Sandero Comfort 1.0 Sce versiyonuna 156 bin 900 TL maliyet ve gşanlık 69 TL ödeme ile sahip olunabiliyor.

Fiat, en çok satan binek modeli Egea’da kredi kampanyasını hayata geçirdi. ‘Marka Kasko! yaptırılması gidişatında faydalanılabilen kredi kampanyası kapsamında Egea’da 50 bin TL 12 ay yüzde 0.99 faiz kampanyası sunuluyor.

Toyota, servis kampanyası ile alıcılarına avantaj sunmayı amaçlıyor. 1 Haziran - 19 Temmuz tarihleri arasında Toyota Yetkili Servisleri’ne gelen alıcıları, tüm modellerde: fren balataları ve diskleri, amortisörler, silecekler, debriyaj seti yüzde 25 indirimli kampanya ile karşılaşıyor.

Citroen, yaz mevsimine kampanyalarla başlıyor. C3 için 40 bin TL’ye 12 ay, 0 faiz veya 5 bin TL meblağında nakit alım yardımı sunuluyor. C4 ise nakit alımda 229 bin TL’den başlayan indirimli maliyetlerle satılıyor.

Otomotivde yaz tarifesi

MAYISTA İÇ PAZAR GİBİ İHRACAT DA YAVAŞLADI

TÜRKİYE ihracatının 15 yıldır şampiyonu otomoti, mayısta da baz tesiri ile çift haneli ihracat çoğalışı kaydetti. Uludağ Otomotiv Sanayisi İhracatçıları Birliği OİB bilgilerine göre, mayısta yüzde 56.5 çoğalışla 1.9 milyar dolar ihracata imzalaydı. OİB İdare Heyeti Başkanı Baran Çelik, “Yarı geçirgen yonga meseleyi sebebi ile ana sanayinde bazı şirketlerin yapıma ara vermesi, bütün kapanma temkinleri ve bayram tatili, mayıs ayı ihracatının aylık ortalamaların altında kalmasında tesirli oldu” biçiminde konuştu.

Otomotivde yaz tarifesi

2022’DE TÜRKİYE YOLLARINDA

BMW’NİN tamamen elektrikli ilk Gran Coupé modeli i4 yollara çıkıyor. BMW Group 2021 Online Basın Konferansı’nda görücüye çıkan i4, WLTP normlarına göre 500 kilometre’yi aşan erimiyle dikkatleri üzerine sürüklüyor. Beşinci nesil eDrive teknolojisine sahip model, 2022 senesinin ilk çeyreğinde Türkiye’de yollara çıkacak. İki değişik seçenekle gelen BMW i4, ilk olarak eDrive40 ve M50 versiyonlarıyla sunulacak. i4 eDrive40, 340 beygir güç ve 430 Nm tork üretirken 0’dan 100 km/saatli sürate 5.7 saniyede erişebiliyor.

Otomotivde yaz tarifesi

R AİLESİNİN YENİ AZASI R7

JAPON motosiklet üreticisi Yamaha’nın en yeni azası R7 görücüye çıktı. 188 kilogram dolu ağırlığa sahip R7, kompakt şasisi ile R ailesinin en incesi olarak lanse edildi. R1M, R1 ve Dünya Supersport Şampiyonasını kazanan R6 Race; amiral gemiler olarak kategorinin lideri olmaya devam ederken özellikle R7, ulaşılabilir bir maliyete heyecan verici performans isteyen sürücüler için ortaya çıktı. Kalbinde MT-7’de de kullanılan İki silindirli 689 cc’lik motor yer alan R7, 67 Nm tork kıymeti ve 74 beygir güç sunuyor.

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara