Otostopla 5 bin TL'ye 14 ülkede, 120 şehir gezdi

Otostopla 5 bin TL'ye 14 ülkede, 120 şehir gezdi

Gümüşhane'de üniversite talebesi Erkan Orhan 24, sırt çantasıyla otostopla yola çıkarak, cami ve acil servislerde geceledi, tanıştığı gurbetçilerin konutlarına konuk oldu, Türk lokantalarında ağırlandı.

Gümüşhane Üniversitesi İktisadi ve Yönetimsel Bilimler Fakültesi İnsan Kaynakları Yönetimi Kısmı’nde okuyan Erkan Orhan, 5 sene evvel tura çıkmaya karar verdi. Kahramanmaraş'tan sırt çantasıyla otostopla yola koyulan Orhan, cami ve acil servislerde geceleyip, tanıştığı gurbetçilerin konutlarına konuk oldu. Gaziantep'te tanıştığı Romanyalı ailenin evine de konuk olan Orhan, yaz tatillerinde 5 senede yalnızca 5 bin TL tüketerek 42’si Türkiye'de, 78'i Avrupa'da 14 ülkede, 120 şehri gezdi. Orhan, Romanya, Bulgaristan, Polonya, Almanya, Belçika, Hollanda, Çek Cumhuriyeti, Avusturya, Slovakya, Macaristan, Ukrayna, Gürcistan ve Sırbistan’ı görme fırsatı buldu.

Otostopla 5 bin TLye 14 ülkede, 120 şehir gezdi

‘YOLDA YENİ YAŞAMLAR, İNSANLAR TANIDIM’

Yolda yeni yaşamlar, insanlar ve değişik deneyimler edindiğini söyleyen Orhan, “Türkiye’de otostop ile 42 şehir, 14 ülke, toplam 120 şehir gezdim. Ailem üniversiteye ilk başladığım da yalnızca mektebime odaklanmamı istiyorlardı. Fakat yalnızca mektebin beni geliştireceğini düşünmüyordum, bunun yanında bir şey yapmalıydım. Hayallerimi içine koyduğum çantamla yola çıktım. Yeni yaşamlar, yeni insanlar tanıdım, yeni bilgi ve deneyimler edindim. Hayallerimi maksatlarımı yollarda hakikatleştiriyorum” diye konuştu.

Otostopla 5 bin TLye 14 ülkede, 120 şehir gezdi

'ROMANYA’DA KONUK OLDUM'

Otostop serüvenlerini de anlatan Orhan, “Gaziantep Kalesi’nde dolaşırken 2 yabancı turist ile tanıştım, onlara yolu tarif ettim. Daha sonra onlara Gaziantep'i dolaştırabileceğimi, eşlik edebileceğimi söyledim. Gaziantep de dolaştırdıktan sonra Şanlıurfa da 2 gün dostumun evinde konuk ettim. Bu sırada ailem onları davet etti. 2 günde ailemin evinde onları konuk ettim. Biri Romanyalı, biri Macaristanlıydı. Sonra bir vesile ile ben de Romanya'ya gittim. Romanya'ya gittiğimde ise onlar da beni konuk etti” dedi.

Otostopla 5 bin TLye 14 ülkede, 120 şehir gezdi