Oxford-AstraZeneca kararı: Çocuklardaki denemeleri durduruldu

Oxford-AstraZeneca kararı: Çocuklardaki denemeleri durduruldu

Oxford-AstraZeneca aşısının çocuklardaki sınamaları durduruldu. Yapılan açıklamada sınamaların ek bilgi beklendiği için durdurulduğu bilgisine yer verildi. Bazı Avrupa ülkeleri, aşının kullanımını…

Oxford Üniversitesi, ilaç işletmeyi AstraZeneca ile geliştirdikleri yeni tip koronavirüs Kovid-19 aşısının, çocuklarda sınanmasını durdurdu.

Oxford Üniversitesi’nden yapılan açıklamada, "Pediatrik muayenehane testlerde güvenlik evhamı olmasa da yeni sınamalar evvelinde, İlaç ve Sağlık Mahsulleri Tertip Etme Müesseseyi’ndan MHRA, erişkinlerde bildirilen ender tromboz/trombositopeni kan pıhtılaşması hadiselerine ait analizi hakkında ek bilgi bekliyoruz" ifadesine yer verildi.

Üniversite, şubattaki açıklamasında, 6-17 yaş arası 300 gönüllünün katılacağı sınamalar yapacaklarını bildirmişti.

MHRA, Birleşik Kraliyet’ta Oxford-AstraZeneca aşısı olan 18,1 milyon şahıstan 30'unda kan pıhtısı geliştirdiğini ve bunlardan 7'sinin 24 Mart haysiyetiyle can verdiğini duyurmuştu.

Ancak şu anda kan pıhtısı oluşması ile aşı arasında bir iletişim olduğunu gösteren hiçbir ispat bulunmadığını açıklamıştı.

Bazı Avrupa ülkeleri, kan pıhtılaşması yaptığı mazeretiyle mevzubahisi aşının kullanımını askıya almış veya yaşa göre hudutlandırmıştı.