‘Oyun’a gelmeyin

‘Oyun’a gelmeyin

Cumhurbaşkanlığı, anne ve babalara ‘reyin’ ihtarında bulundu. İhtarda “Çocukların indirdiği oyunlara karşı kredi kartınızı hakimiyet edin. Oyunları indirirken kesinlikle yorumları okuyun” denildi.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Mutasyon Büroyu, anne ve babaları bilgisayar, telefon gibi makinelerdeki oyunlar mevzusunda yaptığı araştırma ile uyardı. Araştırmada, Türkiye’de internet kullanıcılarının yüzde 92.5’inin rastgele bir aygıttan reyin oynadığı, özellikle çocukların riskli vaziyetlerle karşı karşıya geldiği belirtildi.

Araştırmada, çocukların reyin oynarken tüketme yapma olasılığına karşı, asla kart numarası verilmemesi gerektiği ve kredi kartı ekstresinin kumpaslı olarak hakimiyet edilmesi gerektiği ifade edildi. Makûs gayeli bireylerin oyunlardaki çocuklardan kredi kartı bilgisi gibi kritik bilgileri bilebildiği aktarılan araştırmada, ayrıca oyunculara gönderilen sahte maillerle reyin hesaplarına ulaşım sağlandığı da tespit edildi. Araştırmada, “Hukuki bir uygulama mağazasından indirdiğiniz bir uygulamada dahi virüs bulunma olasılığı vardır. Oyunlar yalnızca öğrenilen emin kaynaklardan indirilmeli, hakkındaki yorumlar okunmalı ve geliştirici incelenmelidir” ifadesi kullanıldı.

LİSANSSIZ OYUNDAN UZAK DURUN

Lisanssız oyunlardan uzak durulması gerektiği vurgulanan araştırmada, kimlik bilgileri başta olmak üzere pek çok şahsi bilgilerin ele geçirilebileceği mevzusunda dikkatli olunması istendi. Araştırmada, hesap hırsızlığı mevzusunda şu ihtarlar yer aldı: “Oyunu satın alırken ve oynarken şuurlu bazı tüketmeler yapılabiliyor. Bu surattan bazı oyunlarda hesapların parasal bedeli oluşuyor. Hesap güvenliği için eşsiz şifreler kullanılmalı ve iki etmenli kimlik doğrulama açılmalıdır.”