Özel günler için alınıyor! Yalova'dan yurdun dört bir yanına gönderiliyor

Özel günler için alınıyor! Yalova'dan yurdun dört bir yanına gönderiliyor

Senede bir kere açan, renkleri, hoşluğu ve kokusuyla büyük rağbet gören, özel günlerin çiçeği "şakayık", Yalova'daki üreticiler tarafından Türkiye'nin dört bir yanına sevk ediliyor.

Azametli olmasının yanında şefkati de simgeleyen şakayık, düğün, nişan gibi özel günlerde gelin buketi başta olmak üzere bir hayli alanda kullanılan özel çiçeklerin başında geliyor. Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsünce 8 sene evvel başlatılan proje kapsamında Yalovalı üreticilere tanıtılan şakayık, şimdilerde üreticilerin en gözde çiçekleri arasında bulunuyor.

Şakayık üreticileri, ithal edilen çiçeği yetiştirip ülke ekonomisine katkı sağlıyor. Şehir Tarım ve Orman Müdürü Suat Parıldar, Anadolu Ajansı muhabirine, Yalova'da 218 bin 500 dekarlık tarım alanı bulunduğunu söyledi. Yalova'nın işlenebilen tarım alanın takribî 120 bin dekar olduğuna dikkati sürükleyen Parıldar, alanın az olması sebebiyle birim alandan maksimum kazanç elde edilebilecek ürünlere yöneldiklerini belirterek şu bilgileri verdi:

"İşlenebilir alanın yüzde 45'lik hissesini meyvecilik, yüzde 24'lük hissesini tahıl, yüzde 10'luk hissesini yem nebatları, yüzde 5'lik hissesini sebze ve yüzde 3'lük bir hissesini ise ziynet nebatları sektörü almakta. Başka Bir Deyişle 3 bin 800 dekardan fazla bir alanda ziynet nebatları yapımımız yapılmakta ve senelik 160 milyon adetle Türkiye'de üçüncü, alan bazında da beşinci konumda. Ziynet nebatları sektörü içerisinde kesme şakayık da ehemmiyetli bir yer yakalamakta."

Özel günler için alınıyor Yalovadan yurdun dört bir yanına gönderiliyor

Parıldar, şakayık yapımının, takribî 8 sene evvel Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü tarafından üretilen 200 şakayık soğanının üretici Mehmet Zengin'in arazisine ekilmesiyle başladığını anlattı. Şu an Zengin'in 3 dekarlık alanda yapımını devam ettirdiğini belirten Parıldar, şöyle konuştu:
"Her sene mayıs ayı içerisinde harcayıcılara bu eşsiz nadide bedeli sunan bir firma haline geldi. Türkiye genelinde takribî 80-90 dekarlık bir alanda şakayık üretiliyor. Bunun takribî 20 dekarlık bir kısmı 3 üreticimizle Yalova'da yapılıyor. Bu şirketimiz de senelik takribî 20 bin adet şakayığı 2 aylık bir zaman soğuk hava ambarında muhafaza ederek harcayıcıya sunma olanağı buluyor. Şakayık gerçekten nadide bir ürün. Odunsu ve otsu olarak 2 çeşidi bulunmakta. Şakayık ayrıca ziynet nebatları dışında da kullanım alanı olan bir ürün. Kökleri tıbbi aromatik alanda, çiçek ve polenleri de boya sanayisinde kullanılabilecek bir ürün. Ayrıca şakayık dekar başına takribî 1500 adet dikim yapılabiliyor ve beşinci seneden itibaren de 5-6 goncasını hasat etme ihtimaliniz oluyor. Takribî bir dekarlık alanda şakayık bahçesi olan bir üreticimizin senelik kazancı takribî 45 bin lirayı buluyor."

Özel günler için alınıyor Yalovadan yurdun dört bir yanına gönderiliyor

"ŞAKAYIĞIN KOKUSUNU ALMANIZ GEREKLİ. YOKSA NE ANLATSAK NOKSAN KALIR"
Merkeze bağlı Güneyköy'de 3 dekarlık alanda kesme ve saksıda şakayık üreten Mehmet Zengin ise 8 sene evvel şakayık imaline başladığını söyledi.
Özellikle kesme şakayığın ithal edildiğini anlatan Zengin, yapımla ithalatın bir nebze önüne geçmek istediğini belirterek, konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Beğenerek yaptığınız bir işten nasıl sevinç alıyorsanız ben de yaptığım işten sevinç alıyorum. Şakayığın avantajı şu anda Türkiye'de çok fazla yapımı yapılmadığı için değerli. Türkiye'de ilk yapım yapan şirket biziz. Şakayığın kokusunu almanız gerekli. Yoksa ne anlatsak noksan kalır. Şakayığa özel günlerde, özel davetlerde süslemeler veya düğünlerde gelin buketi olarak çok büyük rağbet var. Çok bedelli ve çok nadide bir çiçektir. Buraya şakayığı görmek isteyenler turlar tertip ediyor ayrıca bizim ürettiğimiz her bir ürün, ithalatın emin bir oranda önünü kesiyor. Bu da bizi mutlu ediyor. Özel günler için özel bir çiçek yetiştirdiğimiz ve insanların o özel günlerine katkıda bulunduğumuz için de kendimizi bahtiyar hissediyoruz. Reelinde bu bir aşk."

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara