Özgecan’ın son 20 günü

Özgecan’ın son 20 günü

10 aylık Özgecan’ın SMA Tip-1 hastalığına takat olacak gen rehabilitasyonu için son 20 günü kaldı. Bu vakit içinde 1 milyon 771 bin dolar bulunamazsa rehabilitasyon uğru kalmayacak.

Hasibe Tutuş ve Serkan Tutuş çifti 8 sene evvel İstanbul’da evlendi. Kısa vakit sonra kızları Nehir Zümra dünyaya geldi. Tutuş çifti 2018’de dünyaya gelen ikinci kızlarına ise Aslı Reyyan adını verdi. Doğumundan hemen sonra rahatsızlanan bebeğe Spinal Müsküler Atrofi SMA Tip-1 teşhisi konuldu. Tutuş çifti daha evvel ismini dahi dinlemedikleri hastalık sebebiyle Aslı Reyyan’ı 1.5 yaşındayken kaybetti.

ÖZGECAN DA SMA’LI

Hasibe Tutuş kızının vefatının ardından bir kız bebek daha dünyaya getirdi. Tutuş çifti, Özgecan adını verdikleri bebeğin hareketlerinden şüphelenince vahim asılla karşılaştı. Sağlık Kurumunda tetkik edilen Özgecan da can veren ablası gibi SMA Tip-1 hastasıydı. Özgecan’ın rehabilitasyonunun yalnızca yurtdışında uygulanan ve tek dozu 1 milyon 771 bin dolarlık gen terapisine bağlı olduğunu bilen aile, bir hayli SMA hastası aile gibi fertsel takviye kampanyası başlattı.

ZAMANLA YARIŞIYOR

Özgecan için caddede standlar heyetti, sosyal medyadan takviye kampanyaları başlatıldı. Ancak şimdiye kadar lüzumlu olan paranın yalnızca yüzde 13.5’i bir araya gelebildi. Özgecan’ın çok az zamanı kaldığını söyleyen babası Serkan Tutuş “Özgecan’ın vaziyeti çok kritik. Gün geçtikçe soluk alması da güçleşiyor. Rehabilitasyon giderleri için bağış kampanyası başlattık ama Özgecan’ın bir an evvel rehabilitasyon olması gerekiyor. Emin bir kilo ve yaşın üzerindeki çocuklar rehabilitasyon programına alınmıyor. Özgecan’ın da yalnızca 20 günü kaldı” dedi. Özgecan için İstanbul Valiliği’nin hakimiyetinde açılan takviye hesaplarına, Özgecan için oluşturulan www.instagram.com/sma_ozgecan/ adresinden erişilebiliyor.