Paçacı sözlerine açıklık getirdi: Verilen vaatler ittifakı bağlar

Paçacı sözlerine açıklık getirdi: Verilen vaatler ittifakı bağlar

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Paçacı, “Son yarıyılda tekil konuşuyor” dediği CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na müteveccih “Biz ortak bir hükümet için ittifak halindeysek, en azından evvelinde

Paçacı, Hürriyet’e şu açıklamalarda bulundu: “Söylemlerimi değişik açıklayanlar oldu. Her politik partinin kendi programı istikametinde faaliyette bulunması, açıklamalar yapması son derece natüreldir. Bir başka partinin de bunlara müdahale etme hakkı yoktur. Bu çerçevede yapılan değerlendirmeler tenkitlemez. Ancak ittifaka dayalı bir pozisyonda bir yetkili açıklama yapıyorsa ve bir taahhütte bulunuyorsa bu taahhüt öteki hissedarları da bağlar.

İTTİFAK HUKUKU

Bu açıdan ittifakın aday adayı pozisyonunda yapılan açıklamalardan evvel hissedarların da ortak dil kullanması, görüş alışverişinde bulunulmasının ittifak hukuku açısından bereketli olacağını ifade ettim. Genel bir gidişat tespitidir. İttifak hukukunun daha sıhhatli işlemesi açısından bir gidişat tespiti yaptım. Buradan Halk İttifakı’nın çatladığı yolundaki yorumlar maksatlıdır. Halk İttifakı temel ilkeler liderliğinde sıhhatli bir biçimde ve emin adımlarla, tercihler yoluyla iktidar maksadına yürüyor.”