Pakistan'da kar faciası... Ölü sayısı 22'ye çıktı

Pakistan'da kar faciası... Ölü sayısı 22'ye çıktı

Pakistan'ın kuzeyinde kar kasırgasının yolu kapatması sebebiyle suratlarca şahıs vasıtalarında mahsur kaldı, en az 22 şahıs yaşamını kaybetti. Yetkililer, can verenler arasında sekiz ve beş karakter

Polis, çok rakamda turistin yüksek yükseltili Mari kentine kar yağışı izlemeye gittiğini ve takribî 500 ailenin bölgede mahsur kaldığını söyledi.

Vasıtalarında mahsur kalan şahısların şimdi güvende olduğu ve yükseltiyi 2 bin 300 metre olan bir bölgede insanlar için barakalar kurulduğu belirtidi.

Benzin ve su gereksinimi çoğalırken, ortamda bulunan lokanta ve oteller insanlara besin ve battaniye takviyeyi yapıyor.

Yakınlarda bulunan Nathiagali kasabasından bir yetkili Tarık Ullah, AFP'ye yaptığı açıklamada kısa zamanda 1,5 metreye yakın kar yağdığını dile getirdi ve şöyle konuştu:

"Bu kar değildi. Şiddetli bir kar dahi yoktu ortada. Eşi eşi görülmemiş bir şeydi. Çok sert rüzgarlar, kökünden sökülen ağaçlar ve çığlar vardı. Etraftaki insanlar korku içindeydi."

Acil servislerin aktardığına göre yaşamını kaybedenler arasında 10 çocuk var. Can Verenlerin en az altısının donduğu açıklandı. Ötekilerinin ise vasıtalarında ısınmaya çalışırken havasız kalarak can vermiş olabileceği varsayım ediliyor.

Pakistanda kar faciası... Ölü sayısı 22ye çıktı

Son günlerde bölgedeki fazla kar yağışlarının çok rakamda izleyici sürüklemesi sebebiyle Mari'ye 100 binden fazla vasıtanın girmiş olduğu açıklandı.

İçişleri Bakanı Şeyh Raşit otobanda bin ortamında vasıtanın mahsur kaldığını aktardı. Yerel polis, bunun da kentte ve çevresinde yoğun bir trafik oluşturduğunu belirtti.

İçişleri Bakanı Raşit, video iletisinde "15-20 yıldır ilk kere bu kadar çok şahıs Mari'ye gitti ve bu da büyük bir krize yol açtı" dedi. Pakistan Başbakanı İmran Han da "üzgün vefatlar" sebebiyle büyük yeis dinlediğini açıkladı.

Han "Yaşanan facia hakkında soruşturma başlattık ve bir daha böyle bir vakanın yaşanmaması için yeni regülasyonlar getireceğiz" dedi. Muhalefet lideri Şahbaz Şerif ise yetkilileri turistlerin gelişiyle alakalı yeterli tertip etme yapmamakla tenkit etti.

Şerif, Twitter'da yaptığı bir paylaşımda, "Eksiklik süratle kabahate dönüşüyor" diye yazdı. Pencap eyalet hükümeti ise vakanın ardından kapsamlı bir soruşturma başlatılacağını söyledi.