"Palu ailesi" davasında karar verildi! Tuncer Ustael'e ağırlaştırılmış müebbet

"Palu ailesi" davasında karar verildi! Tuncer Ustael'e ağırlaştırılmış müebbet

Kocaeli'nin Körfez ilçesinde 13 sene evvel kaybolan Meryem Tahnal'ın öldürülmesine ait kamuoyunda "Palu ailesi" olarak öğrenilen ve haklarında verilen karar usul yanılgısı bahanesiyle üst duruşma tarafından

Kocaeli 7. Ağır Ceza Mahkemesindeki mahkemede, tutuksuz maznunlar kabahate çekilen çocuk F.P. ve Havva Palu ile tutuklu maznunlar Ayşe Palu ve Emine Ustael hazır bulundu. Tutuklu maznunlar İsa Palu ve Tuncer Ustael ise Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi SEGBİS ile duruşmaya bağlandı.

Mütalaasını tekerrür eden cumhuriyet savcısı, maznun Havva Palu'nun kızı Meryem Tahnal'ın öldürülmesi eylemine iştirak ettiği hususunda güçlü kabahat kuşkusu bulunması sebebiyle hapsedilmesini arz etti.

Mahkemede, maznun ve avukatların temele ait beyanda bulunmasının ardından duruşma kurulu kararını açıkladı.

Palu ailesi davasında karar verildi Tuncer Ustaele ağırlaştırılmış müebbet

Kurul, maznun Tuncer Ustael'i, "canavarca hisle veya işkence sürükleterek ve üstsoy veya altsoydan birine ya da eş veya kardeşe karşı" isteyerek öldürme kabahatinden ağırlaştırılmış müebbet, "hürriyeti yoksun kılma" kabahatinden 4 sene, "kredi kartının makûsa kullanılması" kabahatinden 3 sene olmak üzere toplam 7 sene mapus ve 100 lira adli para cezasına çarptırdı.

Maznun Emine Ustael'i "isteyerek öldürmeye dayanak etme" kabahatinden 12 sene 6 ay mapusa mahkum eden kurul, Havva, İsa ve Ayşe Palu'yu, "isteyerek öldürmeye dayanak etme" ve "hürriyetin kısıtlanması" kabahatlerinden 14 sene ikişer ay mapusa mahkum etti.

Kurul, F.P'ye kabahatin işlendiği tarihte yaşı ufak olduğu için 8 sene 4 ay mapus cezası verdi.

OLAYIN GEÇMİŞİ

Körfez ilçesinde yaşayan Meryem Tahnal 2008'de, kızı Melike Tahnal da 2009'da kaybolmuş, polis ekipleri kayıp şahısların bulunması için çalışma başlatmış ancak rastgele bir belirtiye erişilememişti. Kocaeli ve Sakarya'da yapılan kazı çalışmalarında da belirtiye tesadüfülmemesi üzerine çalışmalar durdurulmuştu.

Kocaeli 7. Ağır Ceza Mahkemesindeki suçlama sonunda, maznun Tuncer Ustael, Meryem Tahnal'a müteveccih "canavarca hisle veya işkence sürükleterek ve üstsoy veya altsoydan birine ya da eş veya kardeşe karşı isteyerek öldürme" kabahatinden ağırlaştırılmış müebbet, "hürriyeti yoksun kılma" kabahatinden 4 sene, "kredi kartının makûsa kullanılması" kabahatinden 3 sene olmak üzere toplam 7 sene mapusla cezalandırılmıştı.

Palu ailesi davasında karar verildi Tuncer Ustaele ağırlaştırılmış müebbet

: İlginize Sürükleyebilir Saklı evraklar ortaya çıktı, skandal patladı!Ezber bozan yeni aşı kararı! Resmi açıklama geldiAylar sonra ortaya çıktı! İşte en bahtlı yaş grubu

Emine Ustael ile Havva, İsa ve Ayşe Palu, "isteyerek öldürmeye dayanak etme" kabahatinden 12 sene altışar ay mapusa mahkum edilmişti.

F.P, kabahatin işlendiği tarihte yaşı ufak olduğu için 8 sene 4 ay mapus cezası verilmesi kararıyla tahliye edilmişti.

Sakarya Bölge Adliye Duruşması 1. Ceza Dairesi, yerel duruşmanın kararını, maznunların aynı avukat tarafından korunuldukları için suçlamada usul yanılgısı yapıldığı bahanesiyle bozmuş, maznunlar Kocaeli 7. Ağır Ceza Mahkemesinde tekerrür dominant karşısına çıkmıştı.

Evvelki mahkemede cumhuriyet savcısı tarafından açıklanan mütalaada, tutuklu maznun Tuncer Ustael hakkında ağırlaştırılmış müebbet mapus cezası, öbür 5 aile abonesi hakkında ise 16 seneden 23 sene altışar aya kadar mapus cezası arz edilmişti.