Palu ailesi davasında Tuncer Ustael suçlamaları yine kabul etmedi

Palu ailesi davasında Tuncer Ustael suçlamaları yine kabul etmedi

Kocaeli'de görülen Palu ailesi davasında 5 şahsın ceza aldığı kararın Sakarya Bölge Adliye Duruşması tarafından usul yanılgısı sebebiyle bozulmasının ardından yine suçlanan maznunlardan Tuncer…

Kocaeli'de 13 sene evvel Meryem Tahnal 35 ve kızı Melike Tahnal'ın 8 kaybolması ile başlayan soruşturmanın ardından Palu ailesinden 5 şahsın ceza aldığı davanın kararı, bir üst duruşma olan Sakarya Bölge Yönet Duruşması tarafından usul yanılgısı sebebiyle bozuldu.

Palu ailesinin aboneleri, yine yargılanmaya başlandı. Bugün Kocaeli 7. Ağır Ceza Duruşması'nde görülen duruşmaya tutuklu maznunlar Ayşe Palu, Emine Ustael, İsa Palu ve Tuncer Ustael cezaevinden SEGBİS sistemiyle katılırken, tutuksuz maznunlar Hava Palu ve Fatih Palu ile avukatlar salonda hazır bulundu.

Daha evvel ağırlaştırılmış müebbet mapus cezasına çarptırılan Tuncer Ustael, korunmasında "Yargılamaları kabul etmiyorum. Avukatımın ve eşim Emine'nin beyanlarına katılıyorum. Maktulün can verdiği anda ne ben ne eşim oradaydık. Değişik maznunlar orada bulunuyordu. Ben vefat anında yoktum. Ancak daha sonra maktulü ölü olarak gördüm. Buna dair eskiki ifadelerimi sunmuştum. Maktul 20 Aralık 2008 değil, 19 Kasım 2008 tarihi saat 11.00 ile 11.40 arasına can vermiştir" dedi.

Duruşma tutuklu maznunların tutukluluğunun devamına karar vererek, duruşmayı 7 Eylül tarihine erteledi.

OLAY

Körfez ilçesinde yaşayan Meryem Tahnal 2008'de, kızı Melike Tahnal da 2009'da kaybolmuş, polis ekipleri kayıp bireylerin bulunması için çalışma başlatmış ancak rastgele bir belirtiye erişilememişti. Kocaeli ve Sakarya'da yapılan kazı çalışmalarında da belirtiye tesadüfülmemesi üzerine çalışmalar durdurulmuştu.

Kocaeli 7. Ağır Ceza Mahkemesindeki suçlama sonunda, maznun Tuncer Ustael, Meryem Tahnal'a müteveccih "canavarca hisle veya işkence sürükleterek ve üstsoy veya altsoydan birine ya da eş veya kardeşe karşı isteyerek öldürme" kabahatinden ağırlaştırılmış müebbet, "hürriyeti yoksun kılma" kabahatinden 4 sene, "kredi kartının makûsa kullanılması" kabahatinden 3 sene olmak üzere toplam 7 sene mapusla cezalandırılmıştı.

Emine Ustael ile Havva, İsa ve Ayşe Palu, "isteyerek öldürmeye destek etme" kabahatinden 12 sene altışar ay mapusa mahkum edilmişti. F.P, kabahatin işlendiği tarihte yaşı minik olduğu için 8 sene 4 ay mapus cezası verilmesi kararıyla tahliye edilmişti.
Sakarya Bölge Adliye Duruşması 1. Ceza Dairesi, yerel duruşmanın kararını, maznunların aynı avukat tarafından korunuldukları için suçlamada usul yanılgısı yapıldığı mazeretiyle bozmuş, maznunlar Kocaeli 7. Ağır Ceza Mahkemesinde tekerrür egemen karşısına çıkmıştı.

Evvelki mahkemede cumhuriyet savcısı tarafından açıklanan mütalaada, tutuklu maznun Tuncer Ustael hakkında ağırlaştırılmış müebbet mapus cezası, değişik tutuklu 5 aile abonesi hakkında ise 16 seneden 23 sene altışar aya kadar mapus cezası arz edilmişti.