Pandemide bayram hesabı

Pandemide bayram hesabı

Ankara, bayramdaki hareketliliğin olay sayısına tesirini masaya yatırdı. Bayram sonrası takribî 20 milyon şahsın daha süratle aşılanarak virüse karşı ‘dalgakıran’ oluşturulması amaçlanıyor.

 

PANDEMİNİN yaz aylarında eriştiği nokta ve bayramla birlikte çoğalış beklenen olay sayısı, aşılama süratinin çoğaldırılmasını lüzumlu kıldı. Bayramdan sonraki 1.5 ay içerisinde en az 18-20 milyon şahsa daha ilk doz aşı yapılması gerektiği belirtiliyor. Emel, eylül ayına gelindiğinde en az 60 milyonun tamamen aşılanmış olmasını sağlamak. Bayramdaki hareketlilikle olayların 10 bine erişeceği iddia ediliyor. Bu yükselişin aşı olmayanlar için büyük tehlike oluşturduğu ifade edildi.

ZAMAN DARALIYOR

Edinilen bilgiye göre, Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere hükümette yapılan değerlendirmelere göre, aşıların tesiri kısmen eksilse de ağır hastalığı ve vefatı yüzde 90 yasaklıyor. Aşısı bitirilmiş bireyler virüs içer de hastalığı hafif geçirecekleri belirtiliyor. Ancak yeni dalganın, daha çok aşı olmayanları etkileyeceği ifade ediliyor. Aşı mevzusunda çok geride olan Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da kanı önderleri ve muhtarların kampanyaya katkı sağlaması için çalışma yapılması gerektiği belirtiliyor. Güze kadar olan 1.5 aylık müddetin aşılama açısından çok ehemmiyetli olduğu ifade ediliyor. Uzmanlar, “Virüsle olan yarışı kazanabilmenin tek yolu aşı. Bu kadar yoğun bir hareketliliğin ardından 10 gün sonraki sayılar çok ehemmiyetli. Aşılamaya sürat vererek sonbahara girersek sayıları kontrol altında yakalayabiliriz” dediler. 18 yaş altındaki 22 milyon popülasyon dikkati alındığında, aşı olmayanların toplam sayısının 20-30 milyon bandında kalması tehlikeli olarak görülüyor.