Pandeminin genel seyri değişti! Nezle de artık korona belirtisi

Pandeminin genel seyri değişti! Nezle de artık korona belirtisi

Baharla beraber pandeminin seyri değişti. Öksürük ve ateş artık ilk semptom olmayabiliyor. Burun tıkanıklığı ve nezle bulgusu da görülmeye başlandı.

Bahar aylarıyla beraber başlayan üçüncü dalgada, hem mutant virüs hem de pandeminin genel seyrinde farklılıklar saptandı.

Edinilen bilgiye göre, hadise rakamı her gün yüzde 5 oranını çoğalıyor. Bu sayı ikinci dalganın yaşandığı kasım-aralık aylarında günde yüzde 20 etrafına erişmişti. Ayrıca, mutant virüs sebebiyle hastalığın bulaşma sürati üçte bir arkasıydı. Hadise rakamının 50 binlerden sonra platoya erişmesi ve ardından gerilemesi bekleniyor.

SEMPTOM FARKLILIKLARI

Ancak bazı uzmanlar, sayıların daha da yükseleceğini iddia ediyor. Hükümette bilgilere ve büyümelere ait yapılan değerlendirmelere göre, iki-üç hafta içerisinde platoya erişilebilecek. Ramazan yarıyılında, hem kaideler hem de orucun tesiriyle cemiyetsel hareketlilik yavaşlayacak. Bu yavaşlamanın pozitif tesirleri görülecek.

Pandeminin seyri sebebiyle kasım-aralık kaidelerine dönülebileceği, tüm şehirlerde hafta sonu yasağının uygulamaya konulabileceği değerlendiriliyor. Bilgilere göre, konut içi bulaşlarda büyük çoğalış oldu. Olayların son günlerdeki semptomları da değişti. Muayenehanelere müracaatların aksırma, burun akıntısı gibi nezle bulgularıyla geldiği ve test neticeyi COVID-19 teşhisi konulduğu belirtiliyor. Yurttaşların bu sebeple daha çok kulak-burun-boğaz servislerine müracaat ettikleri de kollandı.

Kısıtlamalar kaldırıldığında genellikle tesirinin 10-14 gün içinde görülmesi beklenirken, son yarıyılda tesir bir hafta içerisinde ortaya çıkmaya başladı. Hastalık sebebiyle sıhhat kuruluşlarına müracaat etenlerin yaş ortalamasının da 50-60 arası olduğu belirtiliyor. Etkin hadise rakamın 350 bine katlandığı, test hadise oranının yüzde 20’lere yanaştığı kaydolundu. Etkin hasta içindeki ağır hasta oranının yüzde 0.70’lerde kalmasının, ağır hasta rakamının eksilmesi açısından ehemmiyetli olduğu belirtiliyor.

SON 24 SAATTE 42 BİN 551 POZİTİF

Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu, "covid19.saglik.gov.tr" adresinden paylaşıldı.

Buna göre, Türkiye'de son 24 saatte 245 bin 496 Kovid-19 testi yapıldı, 42 bin 551 bireyin testi pozitif çıktı, 193 birey hayatını yitirdi, hasta rakamı 1706 oldu.
Son 24 saatte 25 bin 627 bireyin Kovid-19 rehabilitasyonu ya da karantinasının sona ermesiyle iyileşen rakamı 3 milyon 130 bin 977'ye yükseldi.

Toplam test rakamı 39 milyon 811 bin 595'e erişti, hadise rakamı 3 milyon 529 bin 601, ölüm rakamı 32 bin 456, ağır hasta rakamı 2 bin 407 oldu.

Haftalık bilgilere göre, bu hafta hastalarda zatürre oranı yüzde 3,1, yatak doluluk oranı yüzde 55,7, yetişkin yoğun bakım doluluk oranı yüzde 66,5, ventilatör doluluk oranı yüzde 33, vasati temaslı tespit süresi 9 saat, filyasyon oranı yüzde 99,9 olarak kayda geçti.