Pandora saf elmas kullanmayı bırakıyor

Pandora saf elmas kullanmayı bırakıyor

Dünyanın en büyük takı üreticilerinden Pandora, mahsullerinde saf elmas yerine suni elmas kullanacak.

Dünyanın en büyük takı üreticilerinden Pandora, artık mahsullerinde saf elmas yerine suni elmas kullanacağını duyurdu.

Merkezi Danimarka'nın başşehri Kopenhag'da olan Pandora'dan yapılan açıklamada, firmanın ilk defa suni etrafta üretilen elmaslardan oluşan bir koleksiyonu satışa sunduğu belirtilerek, takılarda bundan sonra madenlerden çıkarılan elmaslara yer verilmeyeceği bildirildi.

Açıklamada, firmanın elmas piyasasını dönüştürmeyi, mahsulü sürdürülebilir ve herkesin erişebileceği bir hale getirmeyi kastettiği kaydolundu.

Elmas piyasasında suni elmasın hissesinin çoğaldığı belirtilen açıklamada, suni elmasın, elmasta aranan "4 C kriterine kesim, renk, netlik ve karat" birebir uyduğu aktarıldı.

Pandora saf elmas kullanmayı bırakıyor


İşletme, geçen sene mahsullerinde madenlerden çıkarılan takribî 50 bin parça saf elmas kullanmıştı.

Elmas piyasasının merkezi olarak öğrenilen Belçika'nın Antwerp kentindeki Dünya Elmas Merkezi'nin bilgilerine göre, yeni tip koronavirüs Kovid-19 salgını sebebiyle geçen sene küresel elmas arzı yüzde 15 düştü.

Elmas madenciliği, Afrika ülkelerinde senelerdir süren iç savaşların başlıca sebeplerinden biri olarak görülürken, Afrika ülkelerinde elmas madenlerindeki beşeri olmayan çalışma şartları ve çocuk emekçilerin çalıştırılması mevzusu da giderek harcayıcılar tarafından daha fazla denetleniyor.

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara