Paşinyan'dan akılalmaz seçim vaadi: Esirleri almak için oğlumu veririm!

Paşinyan'dan akılalmaz seçim vaadi: Esirleri almak için oğlumu veririm!

Ermenistan'ın Azerbaycan karşısında aldığı tarihi Dağlık Karabağ hezimetinin baş mimarlarından sayılan ve aylardır tenkit oklarının amacında olan Başbakan Nikol Paşinyan dinleyeni afallamışa…

Ülkesi Ermenistan'ın geçen sene Azerbaycan karşısında aldığı tarihi yenilginin baş mimarı olarak görülen ve Ermenistan'da çok büyük bir siyasi karmaşıklığa neden olan Başbakan Nikol Paşinyan tüm istifa çağrılarına karşın yine seçilmek için kolları sıvadı, tüm ülkeyi kapsayan bir miting serisine başladı.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan muhalefetin çağrısı sonrasında önümüzdeki 20 Haziran tarihi için erken meclis tercihleri bülten etmek zorunda kalmış ancak tüm tenkitlere karşın başbakanlığa yine talip olmuştu. Paşinyan bu günlerde harıl harıl tercih gezileri tertip ediyor ve yine seçilebilmek için çalışıyor.

Rus Tass Haber Ajansı'nda yer alan habere göre Paşinyan, dün Aparan kentinde tertip ettiği mitingde akılalmaz bir tercih taahhüdünde bulundu. Paşinyan tutsak bulunan Ermeni askerilerini teslim almak karşılığında oğlu Ashot'u vermeye hazır olduğunu açıkladı.

'Bu, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'e resmi çağrımdır. Tüm tutsaklarımız için oğlumu öne sürmeye hazırım.' ifadesini kullanan Paşinyan, meclis tercihindeki rakipleri daha önceki Ermenistan Cumhurbaşkanları Serj Sarkisyan ve Robert Koçaryan’a da ağır ithamlarda bulunarak aynı şeyi yapmaları çağrısında bulundu.

Paşinyandan akılalmaz seçim vaadi: Esirleri almak için oğlumu veririm

Paşinyan'ın bu açıklaması Azerbaycan'la tutsak metamorfozu birkaç ay daha bekleyebilir laflarına Sarkisyan'ın yaptığı tenkit sonrasında geldi. Ermenistan Daha Önceki Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’ın daha evvel Paşinyan’a çağrıda bulunarak, “Oğlunu ver, 20-25 Ermeni tutsağı Azerbaycan’dan geri al” çağrısına karşılık Paşinyan, Azerbaycan’a bu doğrultuda çağrıda bulunarak, “Tamam kabul ediyorum ve Aliyev'e oğlumu tüm tutsaklarla değiştirme çağrısı yapıyorum. Resmi olarak bülten ediyorum, oğlumu tüm mahkumlara karşılık veriyorum” laflarını kullandı.

Paşinyan'ın oğlu Ashot da Facebook hesabından yaptığı açıklamada tutsak metamorfozu için hazır olduğunu ve babasının önerisini beğene beğene kabul ettiğini ifade etti.

Daha Önceki cumhurbaşkanı Sarkisyan ise geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada Azerbaycan hezimetiyle alakalı olarak konuştu ve 'Ben genelkurmay başkanı olsam şimdiye kadar çoktan kendimi vururdum.' laflarıyla rakibi Paşinyan'ı bir kere daha yargıladı.