‘Paten kaymanın yaşı yok!’

‘Paten kaymanın yaşı yok!’

Yaz aylarının en zevkli spor etkinliklerinden biri de tekerlekli paten kaymak. Sahilde veya parkta... İzlemesi çok cümbüşlü, sınaması azıcık cesaret istiyor. Şimdilerde bir de danslı buluşmaları çok

Tekerlekli patenler, 90’lı senelere kadar özellikle ABD’de oldukça yaygındı. Sonra tesirini yitirdi.
Son senelerdeyse sosyal medyada paylaşılan patenli dans koreografileri ve tehlikesiz kayma imkânı sağlayan parklar sayesinde tüm dünyada yine popüler oldu. Son birkaç yıldır Türkiye’de de çok hoşlanılıyor. Gerçeğinde daha çok gençlerin seçim ettiği bir spor olarak görülüyor ama 50 yaş üstü de patene kaygısız değil, sınayanlar “Her yaşta yapılabilecek bir spor” diyor. Şimdilerde paten gruplarının tertip ettiği danslı buluşmalar da çok popüler.

TEKERLEKLİ PATEN YAPANLAR ANLATIYOR

‘Başta ailece yapıyorduk, sonra yalnızca ben devam ettirdim’

Erman Yalçın, 52, elektronik mühendisi

* Kuzenim aracılığıyla üç sene evvel paten kaymaya başladım. Birkaç kere ders aldım. Düşe kalka bir yıl içerisinde iyi bir seviyeye geldim.

* Özellikle bahar ve yaz aylarında haftada bir-iki kere kaymaya çıkıyorum. Sabahları sitedeki basket sahasında yarım saat yürümek yerine paten kayıyorum.

* Biz ailece başladık bu işe, hepimiz teçhizat aldık. Ama devam ettiren bir tek ben kaldım. Birlikte yapılması da gerekmiyor. Tek başına yapılabilen bir spor olduğu için çok güzelime gitti.

* Azıcık müddet ayırmak, ayrıca az buçuk düşmekten korkmamak gerekiyor. Nasıl düşeceğinizi bildikten sonra sakatlanma tehlikeyi olmadan biliyorsunuz. Her yaşta yapılabilecek bir spor.

‘Paten kaymanın yaşı yok’

‘İlk derste stresten terledim, iki ders sonra kayabiliyordum’

Bahadır Örs, Türkiye Paten Yüksekokulu kurucusu

* Daha Öncekinden beri paten bilmek istiyordum. Buz patenine hayrandım. Ama ben çocukken bu tip sporlar o kadar gelişmiş değildi. Türkiye’de paten çok yoktu. Konut sahibimiz Almanya’dan kızına getirmişti. Ben de sınamış ve özenmiştim.

‘Paten kaymanın yaşı yok’

* Geçen yıl pandemide izlediğim bir dizide roller disco sahnesi vardı. Hemen ben de inceledim. İlk derslerde bacaklarım titremişti. Düşeceğim diye kendimi kasıp korkmuştum. Patenle dururken dahi stresten terliyordum. İki ders sonrasında baktım ki kayabiliyorum. Gelip geçici bir tutku olmadığını kavradığım noktada paten almaya karar verdim. Pandemide böyle bir spor dalına odaklanmak beni endişelerimden uzaklaştırdı.

* Bilmeye çalıştığım ilk günlerde Emirgân sahil yolunda tanımadığım insanlardan “Düşeceksiniz, bir yerinizi kıracaksınız, bu yaşta niçin buna başladınız” gibi tepkiler gelse de yakın etrafımdan her zaman pozitif, motive edecek dönüşler aldım.

‘Kayarken alkışlayanlar oluyor’

Şükran Ü., 63, emekli

* Çocukluğumdan beri çok istediğim bir şeydi. Oğlumun patenlerini görüp tutku ettim. O da beni kursa yazdırdı. Böylece 50 yaşını bildim. Gerçekten çok neşe alıyorum. Paten yapmazsam yetersizlik seziyorum. mÖğrenmek kolay oldu. İlk üç-beş saatten sonra zati kendim kaymaya başladım. Paten bildikten sonra çok mutlu ve özgür hissettim kendimi. İnsanın ruhuna gerçekten çok iyi geliyor.

‘Paten kaymanın yaşı yok’

* Paten kaymaya başladığımda çok tepki aldım. Şimdi kayarken okey işareti yapan, alkışlayan, tebrik edenlerle de karşılaşıyorum. Bu yaşta paten kaydığım için donakalıyor insanlar.

‘Partiler tertip ediyoruz’

Roller Skate Türkiye topluluğu

* Biz tekerlekli paten kaymayı Türkiye’de duyurmaya, spor olarak dallaştırmaya ve aktif hale getirmeye çalışıyoruz. Ana ekibimiz İstanbul’da ama Ankara ve Bursa’da da gelişen takımlarımız var.

* Geçen aylarda Müze Gazhane ve Şenlik Park’ta paten partileri kumpasladık. Önümüzdeki organizasyonlar için bize konut sahipliği yapacak ve faalliklerimizi destekleyecek yerler için de arayıştayız.

‘Paten kaymanın yaşı yok’

* Fertselliğin öne çıktığı bu yarıyılda hepimiz sosyalleşmeye, aynı alakaları paylaştığımız insanlarla tanışmaya açız. Quad paten ön ve arkada iki tekerleği ve bilek kısmı olan spor olmasının yanında aradığımız sosyalliği de bize sunuyor.

* Türkiye’de paten ne yazık ki yalnızca çocukların yapacağı bir spormuş gibi görülüyor. Oysa topluluğumuz 20-50 yaş aralığında, değişik işleri olan erişkin insanlardan oluşuyor. Özel günlerde de çocuklar için faallikler tertip ediyoruz.

‘Olgunlaşmış fobileri yenmek amacımız’

Volkan Ülker, Paten34 Spor Kulübü kurucusu ve eğitmen

* Eğitimlerimiz her gün var ve özel ders de veriyoruz. Özellikle yaz yarıyılında paten bilmek isteyenler geliyor.

* Hocalarımızın yaşları 42, 48 ve 50. 30-50 yaş aralığında paten dersi için gelen erişkin talebelerimiz var. Zati bu sporun yaş, boy ve kiloyla alakası pek yok.

‘Paten kaymanın yaşı yok’

* Tamamen kondisyona ve balansa dayalı bir spor. Dört derslik koli sonunda sahil süresince tehlikesiz bir biçimde tur yapma garantisi veriyoruz.

* Önceliğimiz tehlikesiz düşme eğitimi. Erişkinlerin olgunlaşmış fobilerini yenmek ilk amacımız. Sonrasında zati süratli bir biçimde ilerliyoruz.

‘Hem kilo verin hem de eğlenin’

Bahadır Örs, Türkiye Paten Yüksekokulu kurucusu

* Tekerlekli paten sporu 3 yaşından itibaren yapılabiliyor. Üst yaş hududu sağlık meseleyi olmadığı takdirde yok.

* Paten yaparken kilo da verebilirsiniz. Bir Hayli erişkin talebemiz bu emelle paten biliyor. Hem kilo veriyor hem de bedenlerini sıkılaştırıyorlar. Bir saat paten sürüp takribî 600-800 kalori verebilirsiniz.

* En iyi performansı ayağa sıkıca bağlanan patenler verir. Bol patenler yaralanmaya ve denge kaybına neden olur. Patende ayak numaranıza göre seçim yapın. Kalıbı darsa yarım veya bir numara büyük alınabilir.

‘Paten kaymanın yaşı yok’

* Paten kayarken yaralanmaları ve sakatlanmaları önlemek için kask, dizlik, dirseklik ve bileklik gibi teçhizat kullanılmalı.

* Fren yapabilmek bilmeniz gereken ilk paten yeteneklerinden biri. Nasıl duracağınızı öğrenmiyorsanız muhtemelen süratli ve sert bir biçimde çarpıp düşeceksiniz. Yeni başlayanlar için topuk freni ve t-fren usulü oldukça tesirlidir. Düz bir tabanda, düşük süratlerde pratik yapmanızı öneririm.

* Yeni başlayanlar için dört-beş saat paten kaymak yerine her gün bir-iki saat paten kaymak daha tesirli olacaktır.

* Tekerlekli paten dersi almak hem hareketleri hem de tekniği doğru bilmek için ehemmiyetli. Sosyalleşme imkânı da sağlar.

‘Canım acısa da pes etmedim’

Rüzgâr Nuras, 9, talebe

Paten kaymaya 4 yaşında cümbüşlü olduğu için ve hareketli sporları beğendiğim için başladım. Paten kaymayı bilirken ilk başlarda natürel ki düşüp kalktım. Canım acısa da pes etmedim. Paten süratli gidince uçma hissi veriyor. Bir derste paten kaymayı süratlice öğrendim. Sonrasında hep öğretmenlerimi izledim. Patenle kayarken sanki bir motosikletin üzerindeymiş ve uçuyormuş gibi seziyorum.

‘Paten kaymanın yaşı yok’

‘Uçuyor gibi seziyorum’

Yaren Çakır, 5

Paten kullanmaya mektep kapanmadan evvel karar verdim. Bilmek güç olmadı, paten dersi aldığım için kısa vakitte öğrendim. Paten kullanırken kendimi uçuyor gibi seziyorum. En çok Caddebostan sahilinde kullanmaktan neşe alıyorum. 

Nasıl biliriz? 

* Paten34 İstanbul’da özel ders veriliyor. 0530 641 51 47

* Türkiye Paten Yüksekokulu, İstanbul’da eğitim veriyor. Kaykay dersi de alabilirsiniz.  0535 248 58 85

* Yıldız Paten İstanbul’da eğitim veriyor. 0538 421 74 29

* Roller Skate Türkiye İstanbul, Ankara ve Bursa’da çalışıyor. Bağlantı için: rollerskateturkiye Instagram

Anekdot: Ders fiyatları yaş ve seviyeye göre değişiyor.

‘Paten kaymanın yaşı yok’

Nerede yapabiliriz?

* Caddebostan aktiflik alanı

* İdealtepe sahili dolgu alan

* Yeşilköy sahili

* Beşiktaş Barbaros Alanı

* Skate Park Maltepe

* İzmir Bostanlı Skate Park

* Bursa Sukaypark

* İzmit Seka Park

* Ankara’da Atatürk Kültür Merkezi Halk Bahçesi içindeki Skate Park

‘Paten kaymanın yaşı yok’

Kendinizi ritme vazgeçin

Müzik yazarımız Tolga Akyıldız’ın tehlikesiz alanlarda paten yaparken dinleyebileceğimiz şarkılardan oluşan çalma listesi için Spotify’ı açın, ‘arama/search’e tıklayın. Sağda kamera ikonu göreceksiniz, ona basıp telefon ya da tabletinizi yukarıyadaki görsele yakınlaştırın.