'Pazar günü markete girdim, insanlar içeride kum gibi' diyen Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Akın tarih verdi

'Pazar günü markete girdim, insanlar içeride kum gibi' diyen Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Akın tarih verdi

Son yarıyılda marketlerin sosyal emelli kullanılmaya başlandığını söyleyen Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Heyeti azası Prof. Dr. Levent Akın, "Pazar günü Ankara'da süpermarkete girdim. Baktım,…

 

Ülke genelinde 17 günlük 'bütün kapanma' yarıyılında evvelki kısıtlamaların aksine pazar günleri marketlerin kapatılmasına karar verildi. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Ulus Sıhhati Uzmanı ve Bilim Heyeti azası Prof. Dr. Akın, Covid-19 yarıyılında özellikle son yarıyılda marketlerin sosyal emelli kullanılmaya başlandığını söyledi.

Akın, "Kocaman sepetler dolduruyoruz. İşe bereket mi, afacan mı; öğrenmiyoruz. Son yarıyılda marketler özellikle Covid-19 sebebiyle sosyal emelli kullanılmaya başlandı. Bu sebeple kalabalıkların bir araya geldiği alanlar haline geldi. Ben pazar günü Ankara’da bir süpermarkete girdim. Baktım, insanlar içeride kum gibi. Başka Bir Deyişle öbür zamanlarda pazar günü o kadar kalabalık olmaz. Emin ki sosyal emelle geziyorlar. Markete girmedim, alacağımı almadım. Temelinde burada 'Marketler hastalık saçıyor' demeyelim, bir yeri amaçlamayalım; ama market girişlerinde HES kodu denetlemesi çok ehemmiyetli" diye konuştu.

İçişleri Bakanlığı madde madde açıkladı.. Yarın başlıyor.. Tam kapanmada neler yasak Kimler muafİçişleri Bakanlığı madde madde açıkladı.. Yarın başlıyor.. Bütün kapanmada neler yasak? Kimler muaf?

'KALABALIKSA MARKETE GİRMEYİN'

Marketlerin kapasitesinin de dikkate alınmadığını belirten Prof. Dr. Akın, "Kapasiteyi ne market idareyicisi ne de insanlar dikkate alıyor. Klasikte markete girerseniz, çok kalabalık görürseniz başka bir biçimde o gereksinimleri karşılamak ya da ertelemek lazım. Bir civar kapalıysa kalabalıksa sosyal mesafeyi gözetemiyorsanız neresi olursa olsun, ister buluşma ister kurultay ister manav ister bakkal olabilir; buralar her zaman tehlike yaratır. O surattan marketlerde kalabalığı gördüğümüzde girmememiz lazım. Ekmek, süt gibi esas yiyecekleri büfelerden ya da bakkallardan temin edebiliriz. Toplu yiyecek alışverişine gereksinim yok" dedi.

Tam kapanma açıklaması Bakanlık tüm merak edilenler tek tek yanıtladı..Bütün kapanma açıklaması! Bakanlık tüm merak edilenler tek tek cevapladı..

'BÜTÜN KAPANMA DEĞİL, SIKI KISITLAMALAR GETİRDİK'

Prof. Dr. Akın, bütün kapanmanın dünyada yalnızca Çin'in Vuhan bölgesinde uygulandığını anımsatarak, "Bütün kapanma çok ağır şartlardır. O surattan şu anda bütün kapanmada değiliz. Bizim yaptığımız, ağırlıklı olarak çok sıkı kısıtlamalar getirdik. Caddeye çıkmanın yalnızca gerekli gereksinimler dışında durdurulması gibi. Bunlar temelinde çok sıkı ihtiyatlar. Buna karşın olaylar eksilmezse bütün kapanma artık senin son takatin, barutun oluyor; ama Türkiye'nin bütün kapanmaya lüzumu olduğunu düşünmüyorum. Şayet insanlar bu kaidelere uyarsa denetçiler, koruyucular, idareyiciler bu kaidelerin ihlal edilmesini yasaklayabilirlerse Türkiye, süratli bir biçimde yeni olay rakamında eksilmeye gider" diye konuştu.

'MAYIS ORTASINA RAHATLARIZ'

Prof. Dr. Akın, günlük açıklanan olay rakamlarından ziyade 14 günlük metamorfozların ehemmiyetli olduğunu belirterek, "14 günlük metamorfozlarda alt doğru mu gidiyorsunuz yoksa olaylar çoğalış mı gösteriyor? Bizim için çok kritik olan bu. Dün akşam açıklanan koronavirüs tablosunda olay rakamı takribî 38 bindi. Mesela bugün 40 bin olursa bu olayların çoğaldığı anlamına gelmiyor. Daha fazla test yapılmıştır. Klasikte 14 günlük; ama şu anda Sağlık Bakanlığı haftalık dilimleri kullanıyor. Bu da kullanılabilir. Haftalık metamorfozları takip etmemiz lazım. O surattan bu ağır kısıtlamalar ya da çok fazla kısıtlayıcı ihtiyatlar sebebiyle bizim mayıs ayının ortalarına doğru daha rahat yarıyıla doğru geçeceğimizi varsayım ediyorum" dedi.