Pembe baretin zaferi

Pembe baretin zaferi

Mehtap Karatepe, zaferli bir kadın gemici. 150 metrelik yabancı bandıralı bir şilepte erkek meslektaşlarıyla ter döküyor. Ancak gemici cüzdanında ‘Gemi adamı’ yazıyor. İşte buna çok bozulan…

Takribî 14 aydır beynelmilel sularda yağmur, güneş, kar, fırtına demeden yol alan 150 metre boyundaki bir kuru yük gemisindeki tek kadın denizci 38 yaşındaki Mehtap Karatepe... Gemisi Karadeniz-Akdeniz ve Kuzey Avrupa hattında çalışıyor. Yük almak için bir günlüğüne Bandırma Çelebi Limanı’na uğradıklarında buluştuk. Mehtap, sarı uzun saçlarının üzerine taktığı deniz kızı ve yunus figürlü pembe bareti, elinde anekdotlarını aldığı pembe dosyası, ışıl ışıl parlayan gözleri ve suratından hiç azaltmadığı sıcak gülüşüyle limanda karşıladı bizi.

NİÇİN GEMİ ADAMI?

Mehtap ilk olarak bir denizcilik kursuna yazılmış ama etrafındaki herkes, “Kadından denizci mi olur?” diye sormaya başlamış. Serüven aradığını ve bırakması gerektiğini söyleyenlere aldırmadan kursu tamamlayıp sertifikayı cebine koymuş. Sonra da gemiye katılmış. Ancak belgelerini aldığında kafasına bir sual takılmış. ‘Tüm dünyada gemici cüzdanlarında ‘denizci’ yazarken, niçin bizimkilerde ‘gemi adamı’ yazıyor diye tasa edinmiş kendine. Gittiği Avrupa ülkelerinde cüzdanında ‘gemi adamı’ yazdığı için “Türkler gemide kadın çalıştırmıyorlar mı? Neden gemi adamı yazıyor?” sualini de sıkça dinleyince harekete geçmiş, Cumhurbaşkanlığı Bağlantı Merkezi’ne CİMER müracaat etmiş.

CİNSİYETÇİ AYRIM KALKIYOR

Mehtap müracaatına yanıt dahi verilmeyeceğini düşünüyormuş ancak yazı aynı gün Eriştirme ve Altyapı Bakanlığı, Eğitim ve Evraklandırma Daire Başkanlığı’na iletilmiş. Bakanlık bu arza pervasız kalmamış. Sevk Edilen yanıtta, “Gemi adamı ifadesinin gemi insanı olarak değiştirilmesi, yönetimiz tasarılamaları arasında” denilmiş. Bu Mehtap Karatepe’yi neşeden havalara uçurmuş. Zira senelerdir kimsenin dile getiremediği cinsiyetçi ayrım, şimdi onun teşebbüsüyle kalkıyor.

Pembe baretin zaferi

TÜRKİYE’DE GEMİ ADAMI, DÜNYADA DENİZCİ YAZIYOR

Gemiciler tüm dünyada geçerli olan, işlerini ve mesleksel bilgilerini gösteren bazı cüzdanlar kullanıyorlar. Türkiye’deki cüzdanlarda “Gemi adamı cüzdanı” ve “Gemi adamları sağlık yoklama evrakı” yazıyor. Türkiye’de genel deyim “Gemi Adamı.” Oysa dünyada gemiciler için “seafarers” başka bir deyişle denizci sözcüğü kullanılıyor.

Pembe baretin zaferi

DAHA ZORLARINI BAŞARDI
14’ŞANDA ÇOCUK GELİN OLMUŞ

Gerçeğinde bu zafer, Mehtap’ın hayat öyküsünün yanında hiçbir şey. Çünkü çok güç bir hayatı olmuş. Nevşehir Kapadokya’da yaşayan Mehtap, henüz 14’şanda gelin olmuş, yalnızca iki sene süren konutluluğundan biri kız, biri erkek 2 çocuğu var. Çalışıp oğlu Ahmet Kadir Parmak 21 ve kızı Üzüntü Bernur Parmak’ın 19 yanı gizeme, 3 kız kardeşine de hayat kılavuzluğu yapmış. Onlar da aynı mukadderatı paylaşmasın diye hepsini okutup, iş sahibi olmalarını sağlamış. “Hayat beni kırdığı yerden kuvvetlendirdi” diyen Mehtap Karatepe eşinden ufaladıktan sonra Antalya’da turizm firmalarında çalışmış. Sonra fizik rehabilitasyon kursuna gidip sertifika almış.

Pembe baretin zaferi

AÇIK LİSEDE OKUYOR

Sağlık meseleleri baş gösterene kadar da 10 sene bu sektörde çalışmış. Sonrasında ise mermercilik yapmış. Çocukluk hayali gemiciliğe ise iki sene evvel başlamış. Şimdi sarihten lise okuyan Mehtap Karatepe’nin bundan sonraki maksatları da yüksek: “Liseyi tamamlamama iki sene var. Sonra üniversitede dört sene denizcilik okumak istiyorum. Bunu yapamazsam 2 senelik özel kurslara giderek kaptanlık sertifikası alacağım. Uzakyol kaptanı olmak istiyorum ama evvel akılda gemici olmam gerekiyor.”

POSEIDON’A ÂŞIĞIM

Özgür ruhlu olduğunu, gelecek tasarısında konutluluk olmadığını söylüyor Mehtap Karatepe. Peki ya âşık olursa? “Âşığım zati” diyor. “Kime” dediğimde, aldığım cevap “Poseidon’a” Yunan mitolojisinde deniz yaradanı oluyor. Genç kadın laflarını tamamlarken, denizdeki hayatını şöyle özetliyor: “Dümen suyu saçlarımız, dalga köpüğü kıyafetimiz, Poseidon kavalyemiz.” 

Pembe baretin zaferiMehtap Karatepe ile Fatma Aksu