Pençşir düştü direnis bitmedi

Pençşir düştü direnis bitmedi

Afganistan’da daha önceki askerler ile Taciklerin oluşturduğu Milli Direniş Cephesi’nin kalesi Pençşir’de gidişat pazar gecesi Taliban lehine değişti. Bölgenin baş şehri Bazarek’i yoğun topçu ateşiyle

Taliban, haftalardır direnişin devam ettiği Pençşir’i ele geçirdiklerini iddia etti. Ülkeyi süratle hakimiyeti altına alan teşkilat, Amerika Birleşik Devletleri’nin Kabil havalimanından son askerini de sürüklemesinin ardından eforlarının büyük kısmını Pençşir Vadisi’ne yönlendirmişti. Dün Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid, Direniş Hareketi’nin mağlubiyete uğratıldığını ve Pençşir vilayetinin kendi hakimiyetleri altına geçtiğini söyledi. Ayrıca “İslam Emirliği başkaldırılar mevzusunda çok hassas. Başkaldırı başlatmaya çalışan herkes çok sert bir darbe alacak” diyerek “geçen 20 senede eğitilen Afgan eforlarından Taliban azalarının yanına katılmalarını” istedi. Sosyal medyada paylaşılan resimlerde Taliban militanları Pençşir’deki yönetimsel binaların önünde görüldü. Militanların teftişine geçen simge yapılar arasında Bazarek kentinde direniş lideri Ahmed Mesud’un karargâhı ile Mesud’un “Pençşir aslanı” lakaplı babası Şah Mesud’un türbesi de bulunuyor.

AYAKLANMAYA ÇAĞIRDI

Öte yandan pazar gecesi evvel mütareke çağrısı yapan direniş tarafı, dün sabah ise vadi süresince hâlâ stratejik bölgeleri ellerinde yakalamayı sürdürdükleri ve gayrete devam edeceklerini bülten etti. Direniş Hareketi lideri Ahmet Mesud da bir ses kaydı yayımlayarak ulusu ülke çapında Taliban’a karşı ayaklanmaya çağırdı. Mesud, “İçeride veya dışarıda, her nerede olursanız olun sizi ülkemizin iftiharı, hürlüğü ve refahı için milli bir ayaklanmaya davet ediyorum” diye konuştu.

Pençşir düştü direnis bitmedi

AHMET MESUD BÖLGEDE

Bu arada pazar günkü hamlede direniş komutanlarından olan yeğeni General Abdul Vadud Zarra dahil 4-5 aile azasını kaybettiği belirtilen Ahmet Mesud’un “Taliban’ın kendisine erişemeyeceği tehlikesiz bir yerde” bulunduğu belirtildi. Tacikistan’a kaçtığı iddia edilen direnişin ikinci lideri, daha önceki Cumhurbaşkanı Dayanakçısı Emrullah Salih’in de hali hazırda Pençşir’de bulunduğu aktarıldı. Salih’e yakın bir kaynak Hint medyasına, “O ulusunu terk etmedi. Taliban işgaline karşı direnişe liderlik etmeyi sürdürüyor. Şu anda Pençşir’de saklı bir bölgede” dedi.

İRAN’DAN İLK AÇIKLAMA

Taliban’ın Afganistan zaferi karşısında şu ana kadar büyük miktarda suskun kalan İran, Pençşir vadisine müteveccih Taliban hamlesini “şiddetle” ayıpladı. İran Dışişleri Sözcüsü Said Hatipzade, “Pençşir’den gelen haberler gerçekten evham verici” dedi. Bu, Tahran’ın Taliban mevzusundaki en net açıklaması oldu.