Pentagon Başmüfettişliği, bakanlığın UFO çalışmalarını inceleyecek

Pentagon Başmüfettişliği, bakanlığın UFO çalışmalarını inceleyecek

Amerika Birleşik Devletleri Korunma Bakanlığı Pentagon Başmüfettişliği, bakanlığın belirlenemeyen uçan cisimler UFO olarak anılan "Belirlenmeyen Hava Vakaları" mevzusunda ne miktarda adımlar…

Pentagon Başmüfettişliği, Amerika Birleşik Devletleri ordusunun değişik zaman dilimlerinde sürüklediği ve medyaya sızdırılan belirlenemeyen cisimlerin görüntülerine ait adım attı.

Başmüfettişlikten yapılan açıklamada, "Mayıs 2021'de bir mevzu analizi başlatmayı tasarlıyoruz. Bu tahlilin emeli Korunma Bakanlığının, Belirlenemeyen Hava Hadiselerine müteveccih ne miktarda adımlar attığını tespit etmektir." denildi.

Açıklamada, bu tahlilin emel ve kapsamının değişebileceğine dikkat çekilirken, bu tahlilin Korunma Bakanlığı Büroyu, Kuvvet Komutanlıkları, Muharip Komutanlıklar, Muharebe Destek Ajansları, Korunma Ajansları ve Askeri Kabahat Soruşturma Ünitelerini içereceği kaydolundu.

Pentagon, medyaya 2007 ve 2017'de sızdırılan iki ayrı Belirlenemeyen Uçan Cisim UFO görüntülerinin Amerika Birleşik Devletleri ordusu tarafından Kasım 2002 ve Ocak 2015'te kaydolunduğunu ve reel olduğunu açıklamıştı.

Bakanlığın açıklamasında şu ifadelere yer verilmişti.

"Yapılan ayrıntılı tahlil sonrasında Bakanlık, bu görüntülerin resmi olarak paylaşılmasının rastgele bir alıngan sistem ve hüneri ifşa etmediği ve dışarıdan askeri hava sahasına belirlenmeyen bir müdahalenin olup olmadığına ait soruşturmayı etkilemediğine karar verdi. Pentagon, bu görüntüleri, reel olup olmadığı veya bunlara eş daha fazla görüntülerin olup olmadığına ait yanlış anlaşılmaları gidermek için paylaşıyor. Görüntülerdeki hava hadiseyi hali hazırda tarafımızdan 'belirlenemeyen' olarak nitelendiriliyor."

Görüntülerde yuvarlak bir cisim kaptanlarca görülürken, uçakların radarında elektronik olarak görünmüyor ve cismin fazla süratli hareket etmesi de dikkat topluyor.

Amerika Birleşik Devletleri ordusunun bu cisimleri aramak için milyonlarca dolar kaynak ayırdığı da iddia edilmişti.

Ayrıca 11 Nisan'da Pentagon, ortaya çıkan ve piramit biçiminde UFO görüntüsünün reel olduğunu ve Amerika Birleşik Devletleri donanma personeli tarafından çekildiğini açıklamıştı.

Temmuz 2019'da Deniz Kuvvetleri tarafından bir gece görüş aygıtı kullanılarak kaydolunan görüntüde, bir Donanma destroyerinin 700 fit üzerinde dolaşan piramit biçimindeki cisimler yer alıyor.