Pentagon: Biden'ın 1915 olayları açıklamasının Türkiye-ABD askeri ilişkilerini etkilemesini beklemiyoruz

Pentagon: Biden'ın 1915 olayları açıklamasının Türkiye-ABD askeri ilişkilerini etkilemesini beklemiyoruz

ABD Korunma Bakanlığı Lafçısı Kirby, Başkan Biden'ın 1915 hadiselerine ait açıklamasının, Türkiye ile ABD arasındaki askeri ilişkileri etkilemesini beklemediklerini söyledi.

ABD Korunma Bakanlığı Pentagon Lafçısı John Kirby, günlük basın buluşmasında sualleri cevapladı.

Kirby, Başkan Joe Biden'ın 1915 vakalarını "soykırım" olarak nitelemesinin iki ülke arasındaki askeri ilişkileri etkileyip etkilemeyeceğine ait suale, "Hayır, Türkiye ile askeri ilişkilerimizde bir farklılık olmasını beklemiyoruz. Türkiye bir NATO bağlaşığıdır ve burada ehemmiyetli bir bağlaşıktır. Değişik alan ve mevzularda bu ilişkileri yürütmeye ve bu ilişkiyi geliştirmeye devam ediyoruz. Başkanın bu hafta sonu açıklamasının bunu rastgele bir biçimde etkilemesini beklemiyoruz." cevabını verdi.

Kirby, Biden'ın açıklamasının neticeyi olarak Suriye'deki faaliyetlerinde de rastgele bir başkalaşım olmayacağını ve bu ülkedeki az rakamda askerin emelinin DEAŞ ile gayret olduğunu söyledi.

AFGANİSTAN PLANININ REVİZYONU KORUNMA BAKANI'NA SUNULACAK

ABD'nin çekilme tasarıları yaparken Afgan ordusunun uçaklarının bakımı gibi teknik gereksinimlerini de değerlendirdiğini belirten Kirby, ABD'nin Merkez Güçler CENTCOM Komutanı Orgeneral Kenneth McKenzie'nin revize edilmiş çekilme tasarısını bir hafta içinde Korunma Bakanı Lloyd Austin'e sunacağını bildirdi.

Öbür taraftan Kirby, Afgan ordusunun bakım gibi teknik gereksinimlerinin nasıl karşılanacağına müteveccih henüz verilmiş bir karar olmadığını kaydoldu.

Kirby, Eisenhower uçak gemisinin yanı gizeme 2 B-52 uçağının bölgeye gön