Pentagon'da gizli toplantı! Milley'den 'nükleer silah' talimatı

Pentagon'da gizli toplantı! Milley'den 'nükleer silah' talimatı

Amerika Birleşik Devletleri Genelkurmay Başkanı Mark Milley'in, Donald Trump'ın başkanlık koltuğunu vazgeçmemek için görevinin son haftalarında Çin'e savaş açabileceği evhamı mevzusunda iki defa Çin

Washington Post gazetecileri Bob Woodward ve Robert Costa tarafından yazılan ve yakında yayına çıkacak olan "Risk" başlıklı kitabın ortaya çıkan bazı kısımlarında, Milley'in 30 Ekim 2020 ve 8 Ocak 2021'de olmak üzere iki defa Çinli mevkidaşı Li'yi aradığı ve iki devlet arasında savaşın çıkmasına izin vermeyeceklerini söylediği ileri sürüldü.

ÇİN'E 'SİZE SALDIRMAYACAĞIZ' LAFI

Milley'in ilk görüşmesinde bir atak vaziyetinde mevkidaşını evvelden uyaracağına dair söz verdiği iddia edilen kitapta, "Milley, 'General Li, Amerikan hükümetinin tutarlı olduğu ve her şeyin yoluna gireceği mevzusunda sizi temin ederim. Size saldırmayacağız veya size karşı rastgele bir kinetik harekât yürütmeyeceğiz' dedi." ifadesine yer verildi.

"YÜZDE SURAT SÜREKLİYİZ"

Kitapta, daha önceki Başkan Trump sponsorlarının, 6 Ocak'ta Kurultay binasını basmasından sonra 8 Ocak'ta yapılan görüşmenin ise Çin'in, Kurultay hadiseleriyle alakalı fobilerini yatıştırmak için olduğu kaydolundu. Bu görüşmede ise Milley'in Li'ye, "Yüzde surat sürekliyiz. Her şey yolunda. Ancak demokrasi bazen böyle itinasız olabiliyor." dediği öne sürüldü.

PENTAGON'DA SAKLI BULUŞMA: ÜST DÜZEY YETKİLİLERE YEMİN ETTİRDİ

Aynı kitapta Milley'in, üst düzey yetkililerden, Trump'ın nükleer silah kullanma emrini vermesi halinde kendisinin bu sürece müdahil olmasını sağlamaları için "yemin" etmelerini istediği iddia edildi.

İddiaya göre, Milley, nükleer silahların başlatılması da dahil olmak üzere askeri harekat sürecini gözden geçirmek için 8 Ocak'ta Pentagon bürosunda saklı bir buluşma yaptı. Pentagon'un savaş odası olan Milli Askeri Komuta Merkezi'nden mesul üst düzey askeri yetkililere konuşan Milley, onlara dahil olmadığı sürece kimseden emir almamalarını söyledi. Kitaba göre, Milley memurlara, "Size ne söylenirse söylensin, prosedürü siz yapın. Süreci siz yapın. Ben de bu prosedürün bir parçasıyım" dedi.

: İlginize Sürükleyebilir Dikkat: Çok güçlü geliyor... Sarı alarm! Risk radara böyle yansıdıDikkat! Grip salgını geliyor... Uzmanlar anlattı: Grip aşısı olunmalı mı? Kimler yaptırmalı?Artık onları hedef alıyor! İşte en uğursuz grup

Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi de 6 Ocak hadiselerinden sonra Milley ile Trump'ın savaş çıkarmasını veya nükleer silah kullanma emri vermesini önlemek için "mevcut ihtiyatlar" hakkında konuştuğunu ve bu mevzuda güvence aldığını açıklamıştı.