Pentagon'dan flaş açıklama: Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kararına saygı duyuyoruz

Pentagon'dan flaş açıklama: Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kararına saygı duyuyoruz

Amerika Birleşik Devletleri Korunma Bakanlığı Pentagon Sözcüsü John Kirby, Amerika Birleşik Devletlerinin çekilmesinden sonra Afganistan'ın başşehri Kabil'deki Hamid Karzai Beynelmilel Havalimanı'nın…

Günlük basın buluşmasında, Ulusal Korunma Bakanı Hulusi Akar’ın, koşulları yerine getirildiği takdirde Türkiye'nin Kabil Hamid Karzai Beynelmilel Havalimanı'nın güvenliğini sağlayabileceği laflarına ait suale cevap veren Kirby, bu açıklamalardan haberdar olmadığını ancak Ankara ile bu mevzuda görüşmelerinin olduğunu belirtti.

Kirby, "Türk liderlerle onların havaalanına güvenlik sağlama tasarıları hakkında devam eden görüşmelerimiz var. Sarihçesi bu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın vermesi gereken bir karar ve buna saygı dinliyoruz ama natürel ki bazı ön görüşmelerimiz oldu ve daha evvel de genel anlamda söylediğimiz gibi havaalanındaki güvenlik, hangi biçimde olursa olsun yalnızca Amerika Birleşik Devletlerinin değil aynı zamanda değişik halkların da Kabil'de diplomatik varlıklarını sürdürebilmeleri için ehemmiyetli olacak." diye konuştu.

Pentagondan flaş açıklama: Cumhurbaşkanı Erdoğanın kararına saygı duyuyoruz

Bakan Akar salı günü yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullanmıştı:

"Afganistan ile alakalı Amerika Birleşik Devletleriliyle görüşüyoruz. Salı günü NATO Korunma Bakanları Toplantısı'nda konuştuk, Amerika Birleşik Devletlerili ile kurullar arasında konuşuluyor. Bizim koşullara bağlı olarak Afganistan'da kalma hedefimiz var. Koşullarımız nedir? Politik, mali ve lojistik destek. Bunlar yapıldığı takdirde biz Hamid Karzai Beynelmilel Havalimanı'nda kalabiliriz. Koşullarımızla alakalı yanıtı bekliyoruz. Bununla beraber Afgan milleti bizim kardeşimiz. Hedef Afganistan'da barışı, sükunu sağlamak. Bizim tarihi kardeşliğimiz var. Afgan milleti istediği zamanca Afganistan'da kalabilmek, dayanakçı olabilmek istiyoruz."

Amerika Birleşik Devletleri, 29 Şubat 2020'de Katar'ın başşehri Doha'da Taliban ile uyuşma yapmış ve uyuşma gereğince 1 Mayıs'ta Afganistan'daki askerlerinin tamamını sürükleyeceğini vaat etmişti.

20 Ocak 2021'de görevi devralan Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden 1 Mayıs'ta tamamen çekilmenin olası olmadığını açıklamış daha sonra ise 11 Eylül'şan sene dönümüne kadar ülkedeki tüm Amerikan askerlerinin çekilmesi yönergesini vermişti.

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Güçler CENTCOM Komutanlığının bilgilerine göre çekilmenin yüzde 50'si bitirilmiş vaziyette.