Peru'da zafer Pedro Castillo'nun!

Peru'da zafer Pedro Castillo'nun!

Peru'da 6 Haziran'da yapılan devlet başkanlığı 2. tur tercihini solcu Pedro Castillo'nun kazandığı resmi olarak duyuru edildi.

Milli Tercih Jürisi'nden JNE yapılan açıklamaya göre, 11 Nisan'daki ilk turda en çok rey alan 2 adayın yarıştığı 2. turda Castillo'nun Özgür Peru Partisi, 8 milyon 836 bin 380 rey alarak yüzde 50,12 ile tercihten galibiyetle parçaladı.

Resmi neticelerin 43 gün sonra duyurulduğu ülkede JNE'nin yayımladığı tercih tablosunda Castillo'nun, rakibi Popüler Efor Partisi adayı sağcı Keiko Fujimori'ye 44 bin 58 rey fark attığı görüldü.

FUJİMORİ, NETİCELERİ TANIDIĞINI AÇIKLADI

JNE'nin tercih neticelerini duyuru etmesinden kısa müddet sonra açıklamada bulunan Fujimori, "Bugün, tüm Perululara vaatlerimi yerine getirdiğimi ve neticeleri tanıyacağımı duyuru ediyorum zira Anayasa'ya uyacağıma yemin etmiştim." ifadesini kullandı.

FUJİMORİ, 200 BİN OYA İTİRAZ ETMİŞTİ

Peru'da resmi neticeler henüz açıklanmamasına karşın sağcı Fujimori, ülke genelinde 802 sandıktaki takribî 200 bin reyin iptali için JNE'ye itiraz etmişti.

Fujimori taraftarları, tercih neticelerinin transparan olmadığını öne sürerek protestolar tertip etmiş, Castillo yanlıları ise uzun müddet tercih neticelerini açıklamayan JNE'ye tepki göstermişti.

Milli Tercih Süreçleri Bürosunun ONPE en son yayımladığı bilgilere göre, 11 Nisan'daki ilk turda en çok rey alan 2 adayın yarıştığı 2. turda solcu Castillo, 8 milyon 835 bin 579 rey alarak yüzde 50,12 ile tercihten birinci çıkmıştı.

Reylerin yüzde 100'ünün sayıldığı Peru'da kesin olmayan neticelere göre, sağcı Fujimori ise 8 milyon 791 bin 521 rey alarak yüzde 49,87 ile az farkla da olsa tercihi kaybetmişti.

Tercihi kazanan aday, Peru'nun bağımsızlığının 200. sene dönümü olan 28 Temmuz'da yeni hükümeti devralarak 2021-2026 yarıyılı için görev yapacak.