Pes etmedi, 63 yaşında üniversiteden kep fırlattı

Pes etmedi, 63 yaşında üniversiteden kep fırlattı

Malatya’da yaşayan 63 yaşındaki emekli bankacı ekonomik sebeplerle yarım vazgeçtiği mektebini 47 sene sonra bitirerek kep fırlattı.

Malatya’da yaşayan 63 yaşındaki İsmet Bozkurt 1975’te girdiği üniversite imtihanında Fırat Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Matematik Kısmını kazandı. Ekonomik sebeplerden dolayı eğitimine ara veren İsmet Bozkurt, senelerce özel bir bankada çalıştıktan sonra emekli oldu. Emekli olduktan sonra çıkan bağışlamadan faydalanan Bozkurt, kayıt yenilediği mektebinde eğitimini zafer ile bitirerek 47 sene sonra kep fırlattı.

EKONOMİK SEBEPLERDEN DOLAYI EĞİTİMİNE ARA VERDİ

Üniversiteyi kazandıktan sonra ekonomik sebeplerden dolayı eğitimine ara vermek zorunda kaldığını kaydolan Bozkurt, “1975 senesinde Malatya Turan Emeksiz Lisesinden Malatya Lisesi mezun olduktan sonra Elazığ Fırat Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Matematik Kısmı’ne 1975 senesinde kaydımı yaptırdım. 1978’de 2’nci sınıfın ikinci yarıyılında ekonomik sebeplerden dolayı mektepten ufalamak zorunda kaldım. Böldükten sonra askere gittim askerlik dönüşünde bir özel bankanın imtihanına girerek imtihanı kazandım. 35 seneye yakın özel bankada çalıştım. İlk memur olarak başladım ama idareyici olarak emekli oldum” dedi.

Pes etmedi, 63 yaşında üniversiteden mezun oldu

“BU KISIMLA ALAKALI İÇİMDE BİR UKDE VARDI”

Fakülteyi yarım vazgeçmenin içinde ukde kaldığını ve daha sonra ise tekerrür okumak için kollarını sıvadığını belirten Bozkurt, “Bu arada bu kısımla alakalı içimde bir ukde vardı. Bu kısmı nasıl tamamlayabilirim diye. Gittim Turan Emeksiz Lisesine oradaki kayıtlarımı çıkarttım. Üniversite imtihanına danıştım. Parasını da yatırmıştım. Sonra bir bağışlama çıkacak diye duyum alınca İnönü Üniversitesi Talebe İşleri Daire Başkanlığına danıştım. Onlar da bana bir hafta sonra bağışlamanın çıktığını ilettiler. Elazığ’daki kaydımı 2018 senesinde İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Matematik Kısmı’ne nakil yaparak kaydımı aldım” biçiminde konuştu.

Pes etmedi, 63 yaşında üniversiteden mezun oldu
Bozkurt, matematik kısmına kayıt yaptırdıktan sonra çok heyecanlandığını belirterek, “Çok coşkuluydum. Azıcık zorlandım. Her şeyi unutmuşum arada 40 sene geçmiş 4 senenin sonunda bu sene genç dostlarla ders çalışarak bu mektebi tamamlamayı muvaffak oldum. Şu anda mezun oldum ve diplomamı aldım” diye konuştu.
Gençlere tekliflerde bulunan Bozkurt, gençlerin tasarılı, programlı bir biçimde hayal ettikleri maksatlara erişmeleri için kendilerine istikamet tanımlaması gerektiğini ve azimle bu güzergahta ilerlemeleri gerektiğini söyledi.

EN BÜYÜK DESTEKÇİSİ EŞİ VE KIZI

Matematik kısmı okumasındaki en büyük destekçilerinin eşi ve kızı olduğunu da belirten Bozkurt, “Başta eşim ve kızım olmak üzere onlar bana çok destek verdiler. Bazen tepkiler şu güzergahta oldu. Niçin matematik diye ben matematiği çok beğeniyorum. Matematik kısmını yarım vazgeçtiğim için matematik kısmın okudum ve İnönü üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi matematik kısmında ilk 63 yaşında mezun olan talebelerinden bir tanesiyim” diye konuştu.

Pes etmedi, 63 yaşında üniversiteden mezun oldu

“DAHA EVVEL İLERİ YAŞTA TALEBEMİZ OLMADI İSMET BEY İLK TALEBEMİZ”

İsmet Bozkurt’un yaşı itibariyle gençlere hoş misal olduğunu dile getiren İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Matematik Kısım Başkanı Prof. Dr. Ali İhsan Sivritaş, “İsmet Bey bizim yaşlı talebemiz olarak mücadeleli çalışkan bir talebemiz olarak matematiği tamamlamayı muvaffak oldu. Matematik bulaştıktan sonra kolay kolay kopmak olası olmuyor. İsmet beyde başladı ve başladığı işi tamamladı. Matematik kumpaslı çalışma ister yoksa güç bir kısımdır. Kendisi hoş bir misal gençler için. Gençlerimiz şimdi pek çalışmıyor. Böyle çalışkan abilerini gördüklerinde mutlu olacaklar azıcık daha motivasyonları çoğalacaktır. Daha evvel yaşı bizim gibi ileri olan talebelerimiz olmadı. İsmet bey ilk talebemiz” diye konuştu.