Petrole inat kulaç

Petrole inat kulaç

Hatay Samandağ’da sahile erişen petrol atıklarını arınma çalışmaları devam ederken, bazı bireylerin ihtarlara aldırış etmeden yüzmeye devam etmeleri dikkat çekti.

Türkiye’nin en uzun sahili olarak öğrenilen 14 kmlik Samandağ sahiline erişen petrol sızıntısı kaynaklı partikülleri arınma çalışmaları, 2 Eylül’den bu yana hem denizde hem karada yapılıyor. Çalışmalara, Nene Hatun Acil Müdahale Gemisi ve Seyit Onbaşı Atık Toplama Gemisi ile eş teçhizata sahip 6 deniz aracı da eşlik etti. Sarih denizde başlayan paklik, Samandağ sahillerinde de sürüyor.

UYARILARI DİNLEMEDİLER

Hatay Megakent Belediyesi Etraf Koruma ve Hakimiyet Daire Başkanlığı’ndan oluşan 35 şahsiyet takım, kumsal süresince, petrol sızıntısından kaynaklı minik parçalar halindeki partikülleri muhtelif teçhizatlarla topluyor.

Hatay Megakent Belediyesi, partiküllerin, sarih denizden sahile eriştiği ilk gün, sosyal medya hesabından ihtarlarda bulunarak, “Eriştirme Bakanlığı ve liman başkanlıklarının sarihlerde arınma çalışmaları sürüyor. Megakent takımlarımız sahilde pakliği yapıyor ancak, ulus sıhhati açısından lekelilik görülen noktalarda yurttaşlarımızın denize girmemesi ve dikkatli olması ehemmiyetle rica olunur” denildi. Bazı bireylerin ihtarlara karşın hali hazırda lekelilik görülen bölgelerde yüzmeye devam etmesi dikkat çekti. 14 km uzunluktaki sahilde çalışmaları izleyenler, denizin sevincini çıkarmaya da devam etti.