Pfizer ile İsrail arasında aşı krizi çıktı! Tedarik askıya alındı

Pfizer ile İsrail arasında aşı krizi çıktı! Tedarik askıya alındı

İsrail medyası, İsrail'in Pfizer’in 2.5 milyon doz aşının parasını ödemediği bahanesiyle ilaç işletmesi tarafından aşı tedarikinin askıya alındığını duyurdu.

Tercih sonrası hükümet kurma çalışmaları sebebiyle politik kriz yaşanan İsrail’de koronavirüse karşı Pfizer ile BioNTech işletmeyi arasında ödeme meseleyi yaşandığı ileri sürüldü. İsrail medyası, İsrail'in Pfizer’in 2.5 milyon doz aşının parasını ödemediği bahanesiyle ilaç işletmesi tarafından aşı tedarikinin askıya alındığını duyurdu. Ülkenin en prestijli gazetesi Jerusalem Post, Pfizer / BioNTech’in son 2.5 milyon doz aşının ödemesini alamadığı bahanesiyle İsrail'e koronavirüs aşılarının sevkiyatını durdurduğunu aktardı. Yaşananlar üzerine ülkedeki ordu radyosu, Pfizer'ın İsrail'i "Muz cumhuriyeti" olarak gördüğünü ifade etti.

EN FAZLA DOZ AŞI YAPILAN ÜLKE  

Kovid-19 aşı bilgilerinin derlendiği "ourworldindata.org" sitesine göre, Dünya genelinde 664 milyon dozdan fazla Kovid-19 aşısı yapıldığı ifade edildi. Bilgilere göre, Amerika Birleşik Devletleri 165 milyon 50 bin doz ile dünyada en fazla aşı yapılan ülke olurken; popülasyona oranla her 100 şahısta en fazla doz aşı yapılan ülke İsrail oldu. İsrail'de her 100 şahsa düşen doz rakamı 116,79 oldu.