Pfizer, Kovid-19 aşısına ilişkin 2021 satış tahminini 26 milyar dolara yükseltti

Pfizer, Kovid-19 aşısına ilişkin 2021 satış tahminini 26 milyar dolara yükseltti

Amerika Birleşik Devletlerili ilaç işletmesi Pfizer, Alman biyoteknoloji işletmesi BioNTech ile geliştirdikleri yeni tip koronavirüs Kovid-19 aşısından bu sene elde edecekleri satış kazancına…

Pfizer, bu senenin ilk çeyreğine ait bilançosunu açıkladı.

İşletmeden yapılan açıklamaya göre, Pfizer'ın bu senenin ilk çeyreğinde elde ettiği kazanç, 2020'nin aynı yarıyılına mukayeseyle yüzde 45 çoğalarak 14,6 milyar dolara erişti. İşletmenin geçen senenin aynı yarıyılındaki net satışları 10,1 milyar dolar olarak asıllaşmıştı.

Pfizer'ın aşı satışlarından elde ettiği kazanç bu senenin ilk çeyreğinde 4,9 milyar dolar olurken, Kovid-19 aşısının satışlarından sağlanan kazanç 3,5 milyar dolar olarak kaydolundu.

İşletme, Alman biyoteknoloji işletmesi BioNTech ile geliştirdikleri Kovid-19 aşısından bu sene 26 milyar dolarlık satış kazancı beklediğini duyurdu. Pfizer, şubatta yaptığı açıklamada, aşı satışlarından bu sene 15 milyar dolarlık kazanç elde etmeyi öngördüklerini belirtmişti.

Pfizer, nisan ayı ortasından itibaren imza atılan kontratlar kapsamında bu sene 1,6 milyar doz aşının teslim edilmesinin beklendiğini kaydoldu.

İşletmenin net karı, bu senenin ilk çeyreğinde 4,9 milyar dolara yükseldi. İşletmenin geçen senenin aynı yarıyılında elde ettiği net kar ise 3,4 milyar dolar olmuştu.

Pfizer'ın geçen senenin ilk çeyreğinde 0,63 dolar olan pay başına karı, 2021'in aynı yarıyılında 0,93 dolara erişti.