Pfizer'in 'anti Kovid hapı' bu yıl hazır olabilir

Pfizer'in 'anti Kovid hapı' bu yıl hazır olabilir

Pfizer'in Kovid-19 hastaları için geliştirdiği 'anti Kovid hapı' için beklenen haber geldi. Hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde rastgele bir yan tesirin görülmediği hapın ilk evre sınaması…

2019'un son günlerinden beri dünyanın ortak gündemi olan koronavirüse Kovid-19 karşı pek çok aşı geliştirildi. Ancak uzmanlar pandeminin tamamen yaşamımızdan çıkması için bundan daha aşırısına gereksinimimiz olacağını ısrarla dile getiriyor.

Türk bilim insanlarının sahibi olduğu BioNTech ile beraber koronavirüs aşısı üreten Pfizer'ın üzerinde çalıştığı bir başka proje olan anti Kovid hapı için umutlandıran haberler geldi.

Pfizer'in ilk evre PF-07321332 sınamasını 25 Mayıs'ta bitmeyi tasarlandığı açıklandı. 'anti Kovid hapı' olarak da anılan anti viral ilacın labarotuar sınamalarında pozitif netice verdiği de gelen bilgiler arasında.

İngiliz Daily Mail gazetesinde yer alan habere göre, Amerika Birleşik Devletleri ve Belçika'daki insanlı sınamaların galibiyetli olması gidişatında Pfizer'in Kovid önleyici hapı 2021'in sonuna doğru kullanıma girebilir.

KOVİD-19'U SONUZA KADAR YAŞAMIMIZDAN ÇIKARABİLİR

Şu anda Kovid-19'a karşı virüsün geliştirmesini yasaklayabilecek aşılar dışında hiçbir silahımızın olmadığının altını çizen bilim insanları bu cins ilaçların pandemiyi ebedîye kadar yaşamımızdan çıkarabileceği görüşünde.

Glasgow Üniversitesi'nde misyon alan bilim insanı Kevin Blyth, bu ilaç ile alakalı yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

'Anti viral ilaçlar işe bereketse bu ileriye müteveccih büyük bir adım olur... Bu sayede kapanmaya da gerek kalmaz.'

Aşıların yüzde surat koruma sağlamadığının altını çizen bilim insanları Kovid-19'a karşı geliştirilen anti viral ilacın bulgu göstermeye başlayan şahıslarda hastalığın şiddetlenmesini durdurmak için kullanılabileceği görüşünde.

HAP VİRÜSÜ NASIL YASAKLIYOR?

Peki bu hap virüsü nasıl yasaklayacak. Aynı habere göre, 'Anti Kovid hapı' Virüsün artmak için kullandığı belli enzimlere yapışarak çalışıyor ve bu saldırısı sayesinde Kovid-19'un dağılmasını önleyerek artmayı durdurmaya zorluyor.

Başka bir deyişle insan sınamaları süren hap, KOvid-19'a bedenimizde dağılacak alan vazgeçmeyerek virüsü dar bir alana tutukluyor ve virüs yükünü ciddi oranda eksiltiyor.

HAYVANLAR ÜZERİNDE YAPILAN DENEYLERDE YAN TESİR GÖRÜLMEDİ

Eş ilaçların, HIV ve hepatit C dahil olmak üzere virüsleri durdurmak için zati kullanıldığının altını çizen uzmanlar, Pfizer'ın hayvanlar üzerinde reelleştirdiği deneylerinde rastgele bir yan tesir tespit etememesini 'oldukça pozitif' şeklini açıklıyor.   

Pfizer'in 25 Mayıs'ta sona ermesi beklenen PF-07321332 sınamasının ilk safhasına takribî 60 gönüllü katılıyor. Bu safhadan galibiyetli bir netice çıkması gidişatında firma daha fazla insanın katıldığı ikinci bir insanlı deney yapacak.

Bu düzeyde de ilacın faalliği onaylanır ve yan tesir bulunmazsa ilaç zorunlu onayları aldıktan sonra kullanıma girebilecek.