Pınar Gültekin davası devam ediyor... Sanık Cemal Metin Avcı boşanmış! Avukat açıkladı: 5 milyon TL ödeyecek

Pınar Gültekin davası devam ediyor... Sanık Cemal Metin Avcı boşanmış! Avukat açıkladı: 5 milyon TL ödeyecek

Muğla'da üniversite talebesi Pınar Gültekin'i 27 kabaca katleden Cemal Metin Avcı 32 ile kardeşi Mertcan Avcı'nın 26 suçlanmasına Muğla 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde bugün görülen 4'üncü mahkeme…

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi İktisadi ve Yönetimsel Bilimler Fakültesi İktisat Kısmı talebesi Pınar Gültekin, 16 Temmuz günü kayboldu. 5 gün sonra yapılan soruşturmanın ardından Pınar'ın daha önceki sevgilisi Cemal Metin Avcı, çıkan tartışmada genç kızı boğarak öldürdüğünü, cesedini bağ evindeki varile koyup yaktığını, üzerine de beton döktüğünü itiraf etti. Avcı'nın gösterdiği yerde bulunan varilde, Pınar'ın kısmen yanmış cesedine erişildi. Pınar, memleketi Bitlis'in Hizan ilçesinde toprağa verildi.

Adliyeye sevk edilen Cemal Metin Avcı, çıkarıldığı duruşmaca 'canavarca hisle ve işkence sürükleterek adam öldürmek' suçuna hapsedildi. Avcı'nın kardeşi Mertcan Avcı'nın telefon sinyallerinden, abisiyle aynı zamanda bağ evinde olduğunu tespit edildi. Nezaretine alınan Mertcan Avcı da sevk edildiği adliyede çıkarıldığı duruşmaca tutuklandı. Geçen 15 Şubat'taki mahkemede Mertcan Avcı, imza atma mükellefliği ve yurt dışı çıkış yasağıyla beraber tahliye edildi.

SUÇLANMALARINA DEVAM EDİLDİ

İki kardeşin suçlanmalarına bugün devam edildi. Mahkemede geçen celselerde istenen Adli Tıp raporu ve Pınar Gültekin'in telefonu için Amerika Birleşik Devletlerine yazılan müzekkereye gelen yanıtın okunması bekleniyor.

'UTANÇ VESİKASI MÜZEKKEREDEN BIRAKIN'

Mahkeme evvelinde gazetecilere açıklamalarda bulunan Gültekin ailesinin avukatı Rezan Epözdemir, geçen celsede tahliyesine karar verilen maznun Mertcan Avcı için yapılan itirazların yalanlandığını söyledi.

Epözdemir, "En başından beri bu cinayetin tek başına işlenmediğini korunuyoruz. Geçen celse Mertcan Avcı'nın tahliye edilmesine hem biz itiraz etmiş hem de Başsavcılık itirazda bulunmuştu. Ancak yapılan itirazlar yalanlandı. Bugünkü celsede Diyarbakır'dan bir şahit dinlenecek. Bu şahit, cinayetin tek başına işlenmediğine dair CİMER'e müracaatta bulunmuş. Duruşma onu dinleyecek. Bunun yanı gizeme duruşma, Pınar'ın kesin vefat nedenini ve saatinin tanımlanması için Adli Tıp 1'inci İhtisas Dairesi'nden rapor istemişti. Onun da okunmasın bekliyoruz. Evvelki raporlarda tüm dokular yandığı için kesin vefat sebebi tanımlanamamıştı. Pınar'ın telefonuna ulaşabilmek için Amerika Birleşik Devletleri'ne müzekkere yazılmıştı. Bu, Pınar'ın özel yaşamını tartışılır ve denetlenir hale getirmektir. Burada deyimi caizse Pınar'ın özel yaşamı suçlanıyor. Bu müzekkere dava hiçbir şey katmayacaktır. Yargı reformu buradan, Muğla Adliyesi'nden başlamalıdır. Gelin Amerika'ya yazılan bu utanç vesikası müzekkereyi tamamlayın” dedi.

MAZNUN AVCI, EŞİNDEN BOŞANMIŞ

Maznun Cemal Metin Avcı ile eşi Eda Avcı'nın boşandıkları ortaya çıktı. Mevzuyla alakalı açıklama yapan avukat Rezan Epözdemir, "Cemal Metin Avcı ve eşi, uyuşmalı olarak boşanma davası açmışlardı. O dava sonuçlanmış ve taraflar boşanmış. Uyuşma gereği maznun Avcı, boşandığı eşine 5 milyon TL ödeyecek. Ödememesi gidişatında firma payları, vasıtalar ve gayrimenkullerin tamamının devredileceği belirtilmiş. Kanımızca bu danışıklı bir boşanma. Kararın netleşmesinden sonra itiraz haklarımızı kullanacağız. Tarafların asılda boşanma isteminin olmadığını düşünüyoruz. Bunun bir eşini Cem Garipoğlu sürecinde de yaşamıştık. Onlar da mülklerini devretmişti. Bayanı hunharca katletmekle kalmayıp, üstüne üstlük 'Tazminat hakları sürüncemede kalsın' diye danışıklı mülk varlığı devirleri oluyor. Bunu da böyle okumak gerekli" dedi.

Üniversiteli Pınar Gültekin'i öldüren Cemal Metin Avcı'nın eşi Eda Avcı'nın 28 avukatı aracılığıyla Muğla 1'inci Aile Mahkemesi'nde açtığı dava, 6 Ekim'de görülmeye başlanmıştı.