Piyasalar Fed odaklı hareketini sürdürüyor! Altın fiyatı nasıl yön izleyecek?

Piyasalar Fed odaklı hareketini sürdürüyor! Altın fiyatı nasıl yön izleyecek?

Piyasalarda resesyon ihtimalinin yükselmesiyle tehlike iştahı düşerken; piyasalar Fed odaklı hareketini sürdürüyor. Peki, altın maliyetleri bu büyümelerden nasıl etkileniyor? Altın maliyetlerinde yukarıya

Powell’ın resesyon ihtimalinin masada bulunduğuna işaret eden açıklamaları sonrası tehlikeli varlıklardan çıkan yatırımcılar tehlikesiz limanlara yöneldi. Altının ons maliyeti, Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası Fed odaklı hareketine devam ediyor. Bir zamandır reelleştirdiği dar banttaki hareketini sürdüren altın, dün Fed Başkanı Jerome Powell’ın açıklamaları sonrası hudutlu yükseliş gösterdi. Fed Başkanı Powell, Amerika Birleşik Devletleri Senatosu Bankacılık Kurulu’nde yaptığı konuşmada resesyon tehlikeyi bulunduğunu ancak şu an yüksek olmadığını belirtirken; “Enflasyon bizi yukarıya güzergahlı afallattı, daha fazla sürprizle de karşılaşabiliriz” biçiminde açıkladı. Powell’ın resesyon ihtimalinin masada bulunduğuna işaret eden açıklamaları sonrası tehlikeli varlıklardan çıkan yatırımcılar tehlikesiz limanlara yöneldi.

ALTIN FAİZ KARARI SONRASI DA YÜKSELMİŞTİ

Geçtiğimiz çarşamba günü Fed 28 senenin azami faiz çoğalışını yaparak, siyaset faizini piyasa temennileri dahilinde 75 baz puan artırdı ve faizi yüzde 1.75'e yükseltti. Powell, sonrasında reelleştirdiği basın buluşmasında faizin sene sonunda yüzde 3-3,5 aralığında olacağının sinyalini verdi. Fed’in kritik kararı evveli 1820 dolar seviyesinde hareket eden altın maliyetleri, sonrasında 1841 dolara kadar tırmandı.

Fed’in para siyasetini tanımlayan Federal Sarih Piyasa Kurulu'nin FOMC bir sonraki buluşması 26-27 Temmuz’da yapılacak.

Biz Finansal Danışmanlık Kurucu Ortağı Özsoy, hurriyet.com.tr’ye yaptığı değerlendirmede Amerika Birleşik Devletleri 10 senelik bonolarının altın maliyetleri üzerindeki tesirine dikkat toplayarak; “Amerika Birleşik Devletleri 10 senelik senet faizinin yüzde 3 üzerinde hareket ettiği sürece ons altın tarafında bu yarıyılda pozisyon almak anlamlı olacaktır; çünkü yüzde 3 altına inmesi vaziyetinde ons altında sert bir yukarıya ivme olacağını düşünüyorum” dedi.

Fed’in, para siyasetinde sıkılaşmaya gitmesi dolar endeksini kuvvetlendirirken; Amerika Birleşik Devletleri senet faizlerini de yukarıya güzergahlı hareket ettiriyor ve ters korelasyon tesiriyle altın maliyetlerini baskılıyor. Değişik taraftan Rusya-Ukrayna savaşı ve küresel enflasyon baskısının çoğalması tehlikesiz liman dayanağıyla altın maliyetlerini destekliyor.

ALTIN MALİYETLERİNDE SON VAZİYET

Altının ons maliyeti, dün Fed Başkanı Powell’ın açıklamaları sonrası 1840 dolardan 1847 dolara yükselirken; haftanın dördüncü operasyon gününe 1837 dolardan başladı. Ons altın bugün içerisinde azami 1838 doları; en düşük 1831 dolar seviyesini görürken; şu dakikalarda ise yüzde 0,15 oranında yükselişle 1835 dolarda hareket ediyor.

Piyasalar Fed odaklı hareketini sürdürüyor Altın fiyatı nasıl yön izleyecek

Gram altının maliyeti yeni güne düşüşle başlarken; gün içerisinde azami 1026,68 lirayı, en düşük 1020,30 lira seviyesini gördü. Gram altın, dolar kurunda yaşanan yükselişin tesiriyle yukarıya güzergahlı hareket ederken, saat 10:45 haysiyetiyle yüzde 0,15 oranında yükselişle 1024,82 lira seviyesinde bulunuyor. Aynı dakikalarda çeyrek altın 1688 lira, Cumhuriyet altını da 6 bin 946 liradan operasyon görüyor.

Gram altın maliyetleri, dün Türkiye piyasalarının kapanış saatinde 1026 lira seviyesinde hareket ederken; yeni güne 1023 lira seviyeden başladı.

Piyasalar Fed odaklı hareketini sürdürüyor Altın fiyatı nasıl yön izleyecek

ALTININ YUKARIYA GÜZERGAHLI OLASILIĞI DAHA FAZLA
Murat Özsoy – Biz Finansal Danışmanlık Kurucu Ortağı

Piyasalar Fed odaklı hareketini sürdürüyor Altın fiyatı nasıl yön izleyecek

Ons altın maliyeti geçen hafta yapılan Fed buluşması sonrasında, bu hafta Fed Başkanı Powell’ın konuşmalarının tesirinde kalmaya devam ediyor ve neticesinde de 1844 dolar mukavemeti üzerinde bir kalıcılık sergileyemedi. Alt tarafta da 1820 dolar takviyenin de altına düşmeyerek bu bant aralığındaki hareketine devam ediyor.

Şu anda ons altın maliyetinin yukarıya güzergahlı 1844 dolar mukavemetini kırma ihtimalinin alta doğru bir trende girmesi ihtimaline göre daha fazla görüyorum. Burada ehemmiyetli gösterge Amerika Birleşik Devletleri 10 senelik senet faizi olacak ve yüzde 3.15 seviyesinden alt güzergahlı hareket etme ihtimalinin hakikatleşmesi bu hafta yüksek görülüyor. Amerika Birleşik Devletleri 10 senelik senet faizinin yüzde 3 üzerinde hareket ettiği sürece ons altın tarafında bu yarıyılda pozisyon almak anlamlı olacaktır; çünkü yüzde 3 altına inmesi vaziyetinde ons altında sert bir yukarıya ivme olacağını düşünüyorum.

Gram altın tarafında ise, dolarTL kurunda geçen haftalarda gördüğümüz süratli yükseliş trendinde bir durulmadan kaynaklı bir seyir izliyoruz. DolarTL kurundaki durulmanın mevcut ekonomik görünüm dikkate alındığında geçici olduğunu düşünüyorum. Dolayısıyla ons altın ve kurdaki yukarıya doğrultu potansiyeli çerçevesinde gram altın maliyetinde de bu seviyelerden çoğalışların gündeme gelme olasılığı oldukça yüksek.