PKK'nın 'Basın Komitesi' yapılanmasına operasyonda 16 tutuklama

PKK'nın 'Basın Komitesi' yapılanmasına operasyonda 16 tutuklama

Diyarbakır'da, Belçika ve İngiltere'den yayın yapan televizyon kanallarına program hazırladıkları, terör teşkilatı propagandası yaparak, teşkilatın üst idaresinin direktiflerini aktardıkları ve kentteki

Şehir Emniyet Müdürlüğü Terörle Gayret Şube Müdürlüğü takımlarınca, terör teşkilatı PKK'nın 'Basın Komisyonu' yapılanmasına müteveccih çalışma yapıldı. Diyarbakır'da bulunan Pel İmal, Piya İmal, Ari İmal adlı ajansların Belçika’da yayın yapan Sterk TV ve İngiltere’de yayın yapan Medya Haber TV adlı televizyon kanallarına program hazırladıkları ve yayınlattıkları tespit edildi. Aynı emelle hizmet eden Jin News haber ajansı ile alakalı da çalışma yürütüldü. Sterk TV ve Medya Haber TV kanallarının 9 başlıkta 102 programa ait 82 saatlik program içerikleri incelendi. Çalışmalarla, bölücü terör örgütü propagandası, terör örgütünün kararlı elebaşı Abdullah Öcalan lehine programlar, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin terör örgütüne müteveccih yaptığı işlemlerin Kürt ulusuna müteveccih yapıldığı izlenimi vererek ajitasyon, terör örgütünü yasal göstermeye müteveccih çalışmalar, teşkilatın üst idaresinin direktiflerini aktarma, 'Son Dakika' bilgisi girerek Diyarbakır’dan havalanan F-16'ların harekatını teşkilat üyelerine duyurmak emeliyle haber yapıldığı tanımlandı.

PKKnın Basın Komitesi yapılanmasına operasyonda 16 tutuklama


22 GÖZALTI

8 Haziran’da sabah saatlerinden reelleştirilen işlemde 19 kuşkulu nezaretine alındı. Devam eden işlemde daha sonra 3 kuşkulu daha nezaretine alındı. Yapılan aramalarda çok rakamda toplatma kararı bulunan yayın ve dijital materyaller ile teşkilatsal belge ele geçirildi. Emniyetteki operasyonlarının ardından adliyeye sevk edilen 22 kuşkuludan 16’sı hapsedilerek cezaevine sevk edildi. 6’sı ise adli hakimiyetle hür vazgeçildi.