Plajda elektrik akımından ölüm! 'İhmal' soruşturması başlatıldı

Plajda elektrik akımından ölüm! 'İhmal' soruşturması başlatıldı

Trabzon'da dostlarıyla gittiği ulus plajında denizden çıkan Mustafa Uzun 20, dayandığı aydınlatma direğindeki firari sebebiyle elektrik akımına kapılarak yaşamını kaybetti. Plajdaki bazı direklerde de

Hadise, 12 Temmuz'da Yalıncak Mahallesi'ndeki megakent belediyesine ait Yalıncak Ulus Plajı'nda alana geldi. Mustafa Uzun, dostları Hüseyin Koç 19, Tolga Koç 22 ve Evren Koç 18 ile çadır kurduktan sonra girdiği denizden çıkarak, soyunma kabinlerinin bulunduğu alana yöneldi. Burada metal aydınlatma direğine dayanan Uzun, elektrik firariyi sebebiyle akıma kapıldı. Dostları ve etraftakilerin müdahalesiyle Uzun, akım sebebiyle eforlukla direkten böldü. İhbarla hadise yerine sağlık ve jandarma takımı sevk edildi. Sağlık takımının ilk müdahalesinin ardından Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırılan Mustafa Uzun, hekimlerin tüm mücadelesine karşın kurtarılamadı. Vefatı yeise neden olan Mustafa Uzun, Arsin ilçesinde toprağa verildi.

Plajda elektrik akımından ölüm İhmal soruşturması başlatıldı

ADLİ VE YÖNETİMSEL SORUŞTURMA

Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığı, hadisede 'önemsememe' iddialarına ait adli, megakent belediyesi de yönetimsel soruşturma başlattı. Soruşturma sürerken, hadisenin ardından plajda aydınlatma direği konulması tasarlanan öbür alanlarda poşete sarılmış uç kısımları sarih olan kablolar dikkati çekti. Plajda hakimiyet edilen bazı direklerde de elektrik firariyi tespit edildi.

Plajda elektrik akımından ölüm İhmal soruşturması başlatıldı

'ELEKTRİK BENİ DE ÇARPIP SAVURDU'

Konutlarında taziyeleri kabul eden Mustafa Uzun'un annesi Fatma ve babası Halil İbrahim Uzun, kabahat bülteninde bulanacakları belirterek, mesullerin hesap vermesini istedi.

Plajda fobi ve panik dolu anlara tanık olan Uzun'un yanındaki dostları ise yaşananları anlattı. Haykırma sesi dinlediğini anlatan Evren Koç, "Mustafa sırtını aydınlatma direğini dayadı. Sonra Mustafa’nın haykırma sesini duydum. Ne olduğunu kavramadım, çarpıldığını fark ettim. Hemen kolunu yakalayıp direkten onu ayırmak istedim ama elektrik beni de çarpıp savurdu. Ayaklarımız üryandı. Ayırmak istedik onu direkten ama bölmedi. Tolga dostum elinde masa geldi. Masa ile direkten ayırmaya çalıştılar. Haykırmalarımıza etraftakiler geldi. Biri elinde sopalı bir süpürge ile geldi. Kafa kısmı zati direğe yapışmıştı. Sonra eforlukla ayırdık direkten. Masayı da direkle Mustafa’nın arasına koyduk. Ambulans geldi, alıp hastaneye getirdiler” diye konuştu.

Plajda elektrik akımından ölüm İhmal soruşturması başlatıldı

‘KOLLARINDAN KIVILCIM ÇIKIYORDU’

Tolga Koç da hadise anını anlatarak, "Mustafa’nın kollarından kıvılcım çıkıyordu. Kuzenim, Mustafa’ya değince onu da elektrik çarptı ve bir anda onu savurdu. Ayaklarımız üryandı. Beni de 'elektrik çarpmasın' diye koştum, masa vardı, onu aldım geldim. Burada bulunanların desteği ile Mustafa’yı direkten masa ile ittirerek ayırmaya çalıştık ama olmadı. Bağırdım takviye istedim. Biri elinde sopalı bir süpürge ile geldi. Güçle ayırdık Mustafa’yı direkten. Çok gayret verdik ama olmadı. Çok fazla elektriğe maruz kaldı. Çocukluk dostuyduk. Kardeşimiz gibiydi. Hadisenin şokunu hali hazırda daha üzerimden atamıyorum" dedi.

Plajda elektrik akımından ölüm İhmal soruşturması başlatıldı

BELEDİYEDEN AÇIKLAMA

Öte yandan, hadiseye ait Trabzon Megakent Belediyesi'nden yazılı açıklama yapıldı. Adli ve yönetimsel soruşturmanın açıldığı belirtilen açıklamada şöyle denildi:
"Megakent Belediyesi Ulus Plajı'nda alana gelen kaza ve sonucunda bir vatandaşımızın yaşamını kaybetmesi hepimizi derinden üzmüştür. İlk tanımlamalara göre aydınlatma direğinden kaynaklanan elektrik firariyi sebebiyle alana geldiği değerlendiren kaza ve vefat vakasıyla alakalı olarak hem adli makamlarca soruşturma başlatılmış hem de Megakent Belediyemiz tarafından yönetimsel soruşturma açılmıştır. Kazada ölüm eden Mustafa Uzun kardeşimize Allah'tan rahmet, ailesi ve hoşlananlarına başsağlığı diliyoruz."