Plastik ve çelikte gergin bekleyiş

Plastik ve çelikte gergin bekleyiş

Salgın yarıyılında hammadde maliyetlerindeki çoğalış üreticileri zorluyor. Çoğalışın sürmesi halinde harcayıcıya yansıması olacağından ve enflasyonun negatif etkilenmesinden korkuluyor. Kapanmanın…

Koronavirüs yarıyılında süratle yükselen hammadde maliyetleri çok rakamda sektör için imal kasveti oluşturuyor. Özellikle Türkiye’nin yurtdışına bağımlı olduğu çelik ve plastik gibi hammaddelerin maliyetlerindeki süratli çoğalış imal zincirinde yakın yarıyıl için alarm zillerinin çalmasına neden oluyor. Son olarak Rusya’nın hurda çelik vergisini 45 Euro’dan 70 Euro’ya yükseltmesi hem çelik üreticileri için hem de çeliği imalde kullanan sektörler için maliyetlerin dayanmasına neden oldu.

DIŞA BAĞIMLILIK ÇOK YÜKSEK

Son 1 senelik süreçte üreticilerin hammadde maliyetlerindeki çoğalışı bir biçimde yönet etmeye çalıştığını söyleyen Züccaciyeciler Derneği ZÜCDER Başkanı Mesut Yetim, “Plastik ve çelikteki maliyet çoğalışı artık ciddi ebada erişti. Bu iki ürün grubunda da Türkiye yüksek oranda dışa bağımlı. Çin ve Rusya gibi ülkeler kendi yapımlarını gözetmek için ek gümrük vergisi uyguluyor. Üstelik bunları kesintisiz çoğaldırıyor. Bunun yanında biz de bu ürünleri ithal ederken bir daha ek vergi ödüyoruz. Başka Bir Deyişle hem onlardan alırken hem de burada. Bu maliyetlerin çok daha fazla çoğalmasına neden oluyor” diye konuştu.
Plastik ve çelikte gergin bekleyiş
‘EK VERGİ KALDIRILSIN’

Türkiye’nin çelik gibi hammaddelerin temininde yüzde 85 oranında dışa bağımlı olduğunu vurgulayan Yetim, “En azından Türkiye’nin kendi koyduğu ek vergileri kaldırması gerekiyor. Ek vergiyi neden koydular? Yurtiçinde imal yapan şirketleri teşvik etmek için. Onlar yatırım yapsın diye. Plastikte yüzde 6.5, çelikte yüzde 12 gibi bir ek vergi oranı var. Ancak yerli üreticiler bu yüksek lüzumu karşılamıyor. Senelerdir imal seviyesi teşviklere karşın aynı seviyede. Biz içerideki bu ek vergilerin kaldırılmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

MALİYETLERE YANSIYACAK

Kısa müddet evvel 500 dolara alınan saç demirin 1100 dolara, 1200 dolara alınan çeliğin 2 bin 800 dolara kadar çıktığını aktaran Yetim, “Buna doların yükselişini de ilave ettiğinizde zam kaçınılmaz oluyor. Üstelik hurda çeliğin yüzde 15 gibi bir firesi de var. Mutfak gereçlerinde pandemi yarıyılında hammadde maliyetlerine bağlı olarak yüzde 50’nin üzerinde çoğalış yaşandı. Şimdi bir zam dalgası daha yaşanacak. Tüm mutfak ürünlerinde yüzde 30-50 arasında zam bekliyoruz” dedi.

Katma Değer Vergisi’YE TAKSİT ARZI

Sektör olarak ilk çeyrekte ihracatta yüzde 40 geliştiklerini söyleyen Mesut Yetim, “Pandemi yarıyılında mutfak gereçlerinde bir ihracat galibiyeti yazdık. 3.5 milyar dolar dış ticaret aşırısı veren bir sektörüz. Bu zaferin devam etmesi gerekiyor. Biz vadeli satış yapıp Katma Değer Vergisi’yi peşin ödüyoruz. Öteki bir güçlüğümüz de bu. En azından bu kasvet süreç geçene kadar Katma Değer Vergisi’de de bir taksit olanağı getirilmesi koşul” dedi.

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara