Polonya Dışişleri Bakanı Rau: "NATO ve Avrupa'nın Türk müttefiklerine ihtiyacı var"

Polonya Dışişleri Bakanı Rau: "NATO ve Avrupa'nın Türk müttefiklerine ihtiyacı var"

Polonya Dışişleri Bakanı Zbigniew Rau, Türkiye'nin NATO için ehemmiyetli bir bağlaşık olduğuna işaret ederek, "Türkiye, özgür dünyanın korunması için lüzumlu bir bağlaşıktır. Askeri idare altında…

Rau, Polonya'nın Rzeczpospolita gazetesine verdiği sohbette Türkiye'nin Avrupa ve NATO için taşıdığı ehemmiyete değindi.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden'ın tasarlanan tek baş başa görüşmesinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile olduğunu vurgulayan Rau, şunları söyledi:

"Türkiye hem Amerika Birleşik Devletleri hem de Polonya için kilit bir bağlaşıktır. Bunun ispatlarından biri de Başkan Biden'ın Brüksel'de yapılacak NATO doruğu için tasarlanan tek ikili görüşmesinin Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yapacağı görüşme olmasıdır. Amerika Birleşik Devletleri, Afganistan'dan çekilirken, bu çekilmenin himayeyi Türk ordusu tarafından yapılıyor. Şunu da unutmamak gerekir ki Türkiye, özgür dünyanın korunması için lüzumlu bir bağlaşıktır. Askeri idare altında olduğu zamanlarda dahi bir NATO azası olarak eminliği mevzusunda hiçbir kuşku dinlenmedi. Bugünkü Türkiye demokratik bir ülke olurken, vaziyet de değişik değildir. NATO ve Avrupa'nın Türk bağlaşıklarına lüzumu vardır."

Rau, bölgesel ve küresel büyümelere ait de açıklamalarda bulundu.

Baltık Denizi'nden geçerek Rus natürel gazını Avrupa'ya eriştirecek Nord Stream 2 projesini inşa eden işletmelere Amerika Birleşik Devletlerinin uyguladığı yaptırımdan bırakması haberini medyadan dinlediğini belirten Rau, "Amerikalı bağlaşıklarımız, bu kararın neticelerine dünyanın en çok maruz kalacak olan bölgesi ile ziyaret için müddet bulamamışlardır." dedi.

Bu projenin Ukrayna, Polonya ve öteki NATO ile Orta Avrupa ülkeleri için askeri tehdidi artıracağına da işaret eden Rau, Rusya'yı komşularına karşı dargın bir siyaset yürütmekle yargıladı.

Rau, Belarus'taki büyümelere ait de değerlendirmede bulunarak, "Polonyalılar, Belarus demokrasisini, kendi yaşamlarını ve beğendiklerini riske atan cesur Belarusluları desteklemek için birleşmeli, bu sayede Belarus milleti demokrasi hakkını kazanabilir." ifadelerini kullandı.