Polonya'da heyecanlandıran keşif! Kayıp Nazi hazinesi bulundu mu?

Polonya'da heyecanlandıran keşif! Kayıp Nazi hazinesi bulundu mu?

Polonya'da Nazi askerlerinin çalıp gömdüğü kayıp hazineyi bulmak için araştırma yapan bir takım dört ton ağırlığında bir metal kutu bulduklarını açıkladı. Coşku yaratan keşif sonrası takribî 10 ton altını

Nazi Ordusu'nun 1. Dünya Savaşı sırasında Polonya’nın güneyindeki Minkowskie kasabasındaki daha önceki bir sarayın altına gömdüğünü düşünülen 10 ton altının çıkarılması için düğmeye basan Polonya'dan ilk somut netice geldi.

Polonyada heyecanlandıran keşif Kayıp Nazi hazinesi bulundu mu
Naziler teneke paketi gömerken bölgenin nasıl göründüğüne dair bir çizim

NAZİ HAZİNESİNİN SAKLANDIĞI KUTU

Sarayın altındaki hazinede Kızıl Ordu’ya mülklerini kaptırmak istemeyen yarıyılın zengin Almanları tarafından Nazi askerlerine teslim edilen eşyaların da yer aldığı varsayım ediliyor.

Bir askerin günlüğünde çıkan harita sonrası yeri tanımlanan 18. asırdan kalma sarayın altında geçtiğimiz Mayıs ayının başından beri aramalar yapılıyordu. Kazıyı yapan takım Nazilerin kayıp hazinesini gizlediği düşünülen metal bir pakete eriştiklerini açıkladı.

10 TON ALTIN VE ÇOK RAKAMDA BEDELLİ EŞYA

Yüzeyin takribî 3 metre altında bulunan kolinin 4 ton ağırlığında ve 1 buçuk metre uzunluğunda olduğu açıklandı. Coğrafi radar araması kullanılarak yapılan keşifle birlikte 10 ton altının yanı gizeme yarıyılın bedelli eşyalarının da ortaya çıkması bekleniyor.

Polonyada heyecanlandıran keşif Kayıp Nazi hazinesi bulundu mu
'BRESLAU ALTINLARI' DA BU SARAYIN ALTINDA

Polonya’da İkinci Dünya Savaşı’nda kaybolduğu öne sürülen altın ve mücevher dolu Nazi treninde yer alan tüm bedelli eşyaların da bu sarayın altında olduğu düşünülüyor.

Mevzubahisi zırhlı trenin 1945’te Sovyet eforları yanaşırken, bugünkü Wroclaw kenti yakınlarında kaybolduğuna inanılıyor. Vaka ‘Nazi altın treni’ ya da ‘Breslau altınları’ olarak biliniyor.

Breslau altınları, çok rakamda bedelli eşya ve mücevheri kapsayan hazinenin İkinci Dünya Savaşı'nın sonlarına doğru Nazi subayı Heinrich Himmler'in emri ile çalındığı düşünülüyor. O zamanlar bir Alman şehri olan Breslau, Hitler'in Üçüncü Reich'ının en zenginlerinden biriydi.

Polonyada heyecanlandıran keşif Kayıp Nazi hazinesi bulundu mu
Altında Nazi altınlarının gizli olduğu düşünülen 18. asırdan kalma saray

Saraydaki bir başka hazinenin, Hitler'in ırk kuramlarına ispat bulmak emeliyle dünyanın dört bir yanından toplattığı kutsal eşyaları kapsadığı düşünülüyor.

ZEMİNE İNSAN MÜDAHALESİ OLDUĞU GÖRÜLDÜ


Aramaya liderlik eden Silesian Bridge Foundation'dan Roman Furmaniak "Yaptığımız ilk tatbikatta natürel olmayan bükülmeler gördük. İkinci bir çalışma daha yaptık ve diğer tarafta da aynı neticeyi aldık. Biçimler ve renkler zemine insan müdahalesi yapıldığını ortaya koydu. Metalin değişik bir yoğunluğu var, bu da taramalarda daha koyu bir renk olarak görünüyor." dedi.

ÇIKARILMASI İÇİN İZİN BEKLENİYOR

Silesian Bridge Foundation şimdi paketi yüzeye çıkarmak için izin bekliyor. Takım lideri Furmaniak  "10 bölgede daha kazıya başlamak için hazırlıklar yapıyoruz.  Bizi her yerde 'hazine avcısı' olarak belirliyorlar ama biz kendimiz için hiçbir şey istemiyoruz. Tek isteğimiz bu hazineyi hak sahiplerine teslim etmek." dedi.