Polonya’da Nazi kurbanı 8 bin kişinin külleri bulundu

Polonya’da Nazi kurbanı 8 bin kişinin külleri bulundu

Polonya’daki bir Nazi toplama kampı yakınlarında takribî 8 bin şahsın küllerinin yer aldığı toplu kabir bulunduğu belirtildi.

Polonya'da Nazi işgali sırasında işlenen savaş kabahatlerini inceleyen Milli Anma Enstitüsü tarafından yapılan açıklamada, ülkenin kuzeyindeki daha önceki Soldau Nazi toplama kampı yakınlarında toplu kabir ortaya çıkarıldığı açıklandı. Enstitüde misyonlu Tomasz Jankowski mevzuya ait yaptığı açıklamada, kabirde takribî 17.5 ton ağırlığında en az 8 bin Nazi kurbanına ait küllerin bulunduğunu söyledi. Jankowski, kurbanların 1939’da katledildiğini ve cesetlerin çoğunun Polonyalı elitlere ait olduğunu hipotez ettiklerini kaydoldu. Arkeologların ayrıca toplu kabirde suratlarca kıyafet, düğme ve muhtelif eşya yıkıntıları bulduğunu belirten Jankowski, çalışma yapılan alanda iki çukur bulunduğunu ve başka kabirler bulunması için kazı harekâtının devam edeceğini ifade etti.

Polonya’da Nazi kurbanı 8 bin kişinin külleri bulundu
Cesetlerin soykırımın izlerini silmek için bir Nazi harekâtı ile kabirlerden çıkarılıp yakılarak tekerrür gömüldüğü hipotez ediliyor.

AYRINTILI RAPOR HAZIRLANIYOR

Öte yandan, Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki dün yaptığı açıklamada, Nazi savaş kabahatlerinin değil, mali kayıpların hesaplamalarının da bulunduğu ayrıntılı bir raporun hazırlandığını söylemişti. Morawiecki, ayrıca Almanya'nın Polonya milletine büyük hasar verdiğini ve hiçbir zaman tazminat ödemediğini ifade etmişti.

Almanya tarafından yapılan açıklamada ise tazminat davasının 1950'lerde legal olarak kapatıldığı belirtilmişti.

Dzialdowo olarak da öğrenilen Soldau toplama kampı, geçiş yeri, nezaret ve soykırım için 1939'da inşa edilmiş ve Nazi işgali süresince kullanılmıştır. Kampta, 30 bine yakın insanın öldürüldüğü hipotez ediliyor.
İkinci Dünya Savaşı sırasında 3 milyonu Musevi olmak üzere 6 milyon Polonyalı öldürülmüştü.