Portekiz kripto cenneti oldu

Portekiz kripto cenneti oldu

Bitcoin’e para muamelesi yapan Portekiz, Avrupalı kriptopara tutkunları için cennet haline geldi. Vergiden sakınmak isteyen kriptopara zenginleri, Hollanda gibi ülkelerden Portekiz’e taşınmaya başladı.

Pek çok ülke kripto para piyasalarına müteveccih kaideleri sıkılaştırdıkça, regülasyon bulunmayan Portekiz’e olan alaka çoğalıyor. Halihazırda Portekiz, kripto varlıkları emtia değil de “para” olarak kabul eden az rakamdaki Batılı ülkeden biri. Bu da ülke kanunlarına göre alım-satım operasyonlarından elde edilen hasılatın vergilendirilmemesi anlamına geliyor. Ailesiyle beraber Hollanda’dan Portekiz’e taşınan Didi Taihuttu, “Burası sıfır vergi ile Bitcoin için harika bir yer. Bitcoin ticareti yapanlar için bir cennet” diyor.

REGÜLASYON HAZIRLIĞI

Fakat bu gidişat uzun sürmeyebilir. Portekiz Maliye Bakanlığı gidişatı gözden geçirdiklerini ve Avrupa Birliği’nin kalanıyla geçimli yasalar üzerinde çalıştıklarını açıkladı. Sol partili milletvekili Mariana Mortagua da “Portekiz bir vergi cenneti haline geldi” diyerek acil bir tertip etme çağrısında bulundu. Kripto piyasasının oyuncuları dahi bu vaziyetin sürdürülebilir olmadığını kabul ediyor.