Prens Philip'in cenaze töreninin detayları belli oldu! İşte saat saat yaşanacaklar

Prens Philip'in cenaze töreninin detayları belli oldu! İşte saat saat yaşanacaklar

Kraliçe 2. Elizabeth'in eşi Prens Philip'in 99 yaşında yaşamını kaybetmesinin ardından 17 Nisan'da defin operasyonları reelleştirilecek. Tüm dünya basının ana gündemine oturan cenaze Windsor…

Cenaze merasimi 17 Nisan Cumartesi günü Türkiye saatiyle 17.00'de Windsor Kalesi'nde bulunan St George's Kilisesi'nde yapılacak ve televizyondan canlı yayınlanacak.

İşte cenaze merasimi tasarılarıyla ile alakalı detaylar:

Cenaze merasimi nerede yapılacak?

Prens Philip'in sıhhatinde sade bir merasim istediği belirtiliyor ve bu surattan ulusun tabutunu görebilmesi için katafalkta yatırılmayacak.

Bunun yerine, cenaze gününe kadar Windsor Kalesi'ndeki özel şapelde uyuyacak.

Prens Philipin cenaze töreninin detayları belli oldu İşte saat saat yaşanacaklar

Prens'in cenazesi ambleminin bulunduğu şahsi sancağına sarılacak. Sancakta, İngiliz unvanlarından Yunan orijinine dek hayatının unsurları yer alıyor.

Prens, 1946'da Prenses Elizabeth ile nişanlandığında Yunan unvanlarından bırakmış, İngiltere yurttaşı olmuş ve annesinin İngilizceleştirilmiş soyadı Mounbatten'ı almıştı.

Bu surattan Mountbatten ailesi sembolde temsil ediliyor ve Edinburgh kentinin sembolü de yer alıyor. Prens Philip evlendiğinde Edinburgh Dükü unvanını almıştı.

Prens Philipin cenaze töreninin detayları belli oldu İşte saat saat yaşanacaklar

CENAZE MERASİMİ GÜNÜ NELER OLACAK?

Prens Philip'e devlet merasimi değil, krallık merasimi yapılacak. Arada minik bir fark var. Devlet merasimleri hükümdarlar için yapılıyor, ancak İkinci Dünya Savaşı'nın Başbakanı Winston Churchill için devlet merasimi yapılmıştı. 2002'de Ana Kraliçe'ye ve 1997'de Galler Prensesi Diana'ya krallık merasimi tertip edilmişti.

Koronavirüs kısıtlamaları sebebiyle, Prens Philip'in cenazesine katılanların rakamı çok daha az olacak eskikilere mukayeseyle daha sade geçecek. Buckingham Sarayı bu gidişatın "Dük'ün isteklerini yansıttığını, ancak merasimde hizmetle geçen hayatının "kutlanıp, yansıtılacağını" bildirdi.

Cenaze günü tabut özel şapelden, Windsor Kalesi'nin Devlet Girişine taşınacak. Dük'ün tasarımına bizzat takviye ettiği modifiye edilmiş bir Land Rover'ın üzerine konulup, St. George's Kilisesine kısa bir mesafe götürülecek.

Prens Philipin cenaze töreninin detayları belli oldu İşte saat saat yaşanacaklar

TSİ 16.40: Tabut avluya götürülüp Land Rover'a konulacak

TSİ 16.45: Cenaze alayı başlayacak. Land Rover'ın çevreyi tabutu taşıyacak Krallık Deniz Piyadeleri ve Prens Philip ile iletişimli birliklerden askerlerle çevrili olacak.

Galler Prensi'nin de aralarında bulunduğu Krallık Ailesi aboneleri tabutun artta yürüyecek. Kraliçe, ayin için kiliseye ayrıca gidecek.

Humbaracı Muhafızları'nın başını çekececeği alay, Avludan Şapel Tepesine ve Horseshoe kemerli yoluna gidecek.

Güzerhah, Krallık Donanması, Krallık Deniz Piyadeleri, Highlanders, İskoç 4. Krallık Taburu, Krallık Hava Güçleri'nden personelle dizili olacak.

Yol süresince top atışları yapılacak ve kalenin batı yakasındaki kuleden çan çalınacak.

TSİ 16.53Land Rover St George's Kilisesi'nin Batı Merdivenlerine erişecek ve merasim kıtası ile milli marşı bandoyla karşılanacak.

Krallık Suvari Alayı'nın üyeleri Batı Merdivenleri'nin çevresine dizilecek ve tabut merdivenlerden çıkartılırken, Krallık Donanması'ndan bir gayda grubu çalacak.

Dük'ün amblemi bulunan sancağa sarılı tabutu, bir çelenk ve üzerindeki donanma şapkası ve kılıcıyla Windsor baş papazı ve Canterburry Başpsikoposu tarafından karşılanacak.

Sadece Krallık Ailesi ve Dük'ün özel sekreteri kiliseye girebilecek, alayın geri kalan kısmı dışarıda kalacak.

TSİ 17.00: Ülke genelinde Prens Philip'in hatırasına bir dakikalı hürmet duruşu yapılacak.

Prens Philip'in İngiltere ve İngiliz Milletler Topluluğu ülkelerinden aldığı madalyalar ve nişanlar, Mareşal asası, Krallık Hava Güçleri kanatları ile Danimarka ve Yunanistan nişanları, St. George Kilisesi'nin mihrabına konulan yastıkların üzerinde sergilenecek.

Törenin ardından Prens Philip, krallık lahitine konulacak.

Prens Philipin cenaze töreninin detayları belli oldu İşte saat saat yaşanacaklar

CENAZEYE KİMLER KATILACAK?

İngiltere'deki koronavirüs kısıtlamalarına göre cenazelere sosyal mesafeyi gözetmeleri koşuluyla 30 birey katılabiliyor.

Hükümetin önerileri uyarınca katılımcıları maske takması bekleniyor. Tabut taşıyıcılar ve din adamları katılımcı rakamına dahil edilmiyor.

Misafir davetliler ve aile abonelerinin ayrıntıları henüz açıklanmadı. Prens Harry merasime katılacak, ancak hamile eşi Meghan hekim nasihati üzerine Amerika Birleşik Devletlerinden yolculuk yapmayacak.

Eskiki cenaze merasimi tasarılarında, binlerce bireyin katılımı ve suratlarca askerin vazife alması öngörülüyordu.

Ancak salgının başlamasından bu yana, büyük kalabalıkların bir araya gelebileceği faalliklerin kapsam dışı vazgeçildiği tasarılar yapıldı.

DAHA SONRA NE OLACAK?

Ülke şu anda milli yasta ve yas cenaze merasime sona erince bitecek.

Tüm kamu binalarında sancaklar yarıya indirildi. Kraliçe'nin kalmadığı krallık binalarında da sancaklar yarıda.

Ancak hükümranı ve monarşinin devamını temsil eden Krallık amblemi, asla yarıya indirilmiyor ve Kraliçe'nin bulunduğu yerlerde göndere bütün çekili halde kalıyor. Krallık Ailesi iki hafta sürecek ancak aile aboneleri programlarına katılacak ve uygun olan yerlerde siyah bant takacak.

Cumartesi günü İngiltere ve Cebelitarık'ta top atışları yapılacak.

İngiltere, İskoçya ve Galler'de politik partiler gelecek ayki mahallî tercih kampanyasını durdurdu. Avam Kamarası da Prens Philip'e hürmetlerini sunmak için bugün bir araya geliyor.