Prof. Dr. Ata Nevzat Yalçın'dan delta varyantı sözleri!

Prof. Dr. Ata Nevzat Yalçın'dan delta varyantı sözleri!

Akdeniz Üniversitesi AÜ Tıp Fakültesi'nden Prof. Dr. Ata Nevzat Yalçın, Delta varyantının koronavirüs ve Alfa varyantına göre yüzde 60 daha bulaşıcı ve aktif olduğunu söyledi.

AÜ Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Muayenehane Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Abonesi ve Bulaşıcı Hastalıkları Temkine Derneği BUHASDER Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ata Nevzat Yalçın, şahıslarda boğaz sızısı, baş sızısı, burun akıntısı gibi belirtilerle karşılaşıldığında hem bulaşıcılığı hem de ölümcüllüğü oranla yüksek Delta varyantını akla getirmek gerektiğini söyledi. Prof. Dr. Yalçın, bu gibi belirtileri olanların kısa zamanda bir sağlık kuruluşuna müracaat etmelerinde fayda olduğunu aktardı.

‘YÜZDE 60 DAHA BULAŞICI VE AKTİF’

2020 seneyi sonu itibari ile ilk defa ana virüs sonrasında İngiltere'de Alfa varyantının belirlendiğini, ardından Brezilya ve Güney Afrika'dan Beta ve Gama varyantlarının belirlendiğini kaydeden Prof. Dr. Yalçın, son olarak da Hindistan'da Delta varyantının belirlendiğini söyledi. Prof. Dr. Yalçın, "Delta varyantı, başlangıçtaki orijinal virüs ve Alfa varyantına göre yüzde 60 daha bulaşıcı ve daha aktif. Neticeleri daha külfetli görülüyor. Delta varyantına karşı muhakkak aşıların daha aktif olduğunu öğreniyoruz" dedi.

: İlginize Sürükleyebilir Bu nasıl aile! Bir defa daha gündemdeler... Bir cinayet daha...Yine binlerce şahsı dolandırdılar! Markette reyoncuydu Ferrari aldı!Tüm yapıtlarıyla ses getiren Dr. Budayıcıoğlu Hürriyet'te...

7 DEĞİŞİK VARYANT MEVCUT

Prof. Dr. Yalçın, "Bu 4 varyant sonrasında şu an için ülkelerde daha az görülen, muhakkak yerlerde kümeler halinde gördüğümüz 7 değişik varyant mevcut. Bu varyantlarla alakalı bilgiler giderek çoğalıyor. Fakat belirttiğimiz 4 varyanta göre daha hafif izliyor. Son zamanlarda daha çok dikkat çekici olan Delta varyantı, basmakalıp Covid-19 enfeksiyonundan daha değişik. Ateş, öksürük, soluk darlığı, tat ya da koku bozukluklarının olmadığı bir muayenehane tablo ile karşımıza çıkıyor. Delta varyantında ise dikkat toplayan husus, şahıslarda boğaz, baş sızısı, burun akıntısı gibi soğuk algınlığı belirtilerinin olması" diye konuştu.

‘mRNA AŞISI DELTA VARYANTINA KARŞI AKTİF’

Özellikle mRNA aşısının Delta varyantına karşı yüksek derecede tesirli olduğunun aşinasını ifade eden Prof. Dr. Yalçın "Daha evvel inaktif aşı olmuş fertlerin en az 3 ay geçmiş ise üçüncü aşıyı olarak, ciddi rahatsızlıkları yok ise kalp, alerjik hastalıklar özellikle mRNA aşılarından birinin yapılmasını öngörüyoruz. Daha evvel hastalığı geçirmiş fertlerin de mRNA aşısı yaptırmalarında, en az üç ay sonra yaptırmalarında fayda var" dedi.