Prof. Dr. Aydın'dan 'çarpıcı' koronavirüs aşısı açıklaması

Prof. Dr. Aydın'dan 'çarpıcı' koronavirüs aşısı açıklaması

Türkiye genelinde yapılan aşı rakamı toplamda 21 milyon 100 bini aşarken Prof. Dr. Faruk Aydın, koronavirüse karşı yapılan aşıların gözeticilik sağladığını, bireylerin 'süper bulaştırıcı' olarak…

KTÜ Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Aydın, aşı olan bireylerin 'süper bulaştırıcı' olarak virüsü yayma tehlikeyi olduğuna dikkat çekti. Prof. Dr. Aydın, "Koronavirüs bulaşan insanların hepsi hastalanmıyordu. Bazısında taşıyıcı kalıyor ve 'süper bulaştırıcı' oluyordu. Kendisi mikroorganizmayı taşıdığı halde asemptomatik oluyor ve 'süper bulaştırıcı' olarak kalıyordu.

Bu bireyler cemiyette vardı. O surattan test rakamlarını arttırın, süper bulaştırıcıları tutun ki cemiyete virüs dağıtmaya devam etmesin. Şimdi geldiğimiz noktada, aşı olan yurttaşlarımız da tıpkı süper bulaştırıcılara eş biçimde kendi hastalanmadıkları halde mikroorganizmayı boğazlarında taşıyıp başkalarına bulaştırabilirler.

Aşı olduğumuzda palavracı güvene kapılmayalım. Virüsü alıp başkalarına taşıyabiliriz. Yapılan aşılar, boğazımızda bu virüsü taşımamaya müteveccih aşı değil" dedi.

'TEHLİKE YÜKSEKTİR'

Ülkede en baskın olan İngiliz varyantı virüs olduğunu kaydolan Prof. Dr. Aydın, "Ama bunun dışında Güney Afrika ve Güney Amerika varyantlarının az rakamda da olsa var olduklarını öğreniyoruz.

Bu virüslerin bulaşıcılığı hem artırdıkları hem de Güney Afrika ve Brezilya varyantlarının aşıdan az etkilendiklerini biliyoruz.

Aşılı olsanız da zati boğazınıza yerleşecek virüse karşı korunmanız yok anlamındadır. Bu tehlike yüksektir ve aşılı ile aşısız bireylerin toplanması vaziyetinde virüsün bulaşabileceğini unutmamak gerekir" diye konuştu.