Prof. Dr. Ceyhan'dan dikkat çeken BioNTech önerisi

Prof. Dr. Ceyhan'dan dikkat çeken BioNTech önerisi

Türkiye'de yapılan toplam koronavirüs aşı rakamı 31 milyon 600'e yanaşmış vaziyette. Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, koronavirüs salgınında herkese 3'üncü doz aşı yapılmasını önermediklerini söyledi.…

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Covid-19 aşısında 'andırdırma dozu' olarak uygulanması tartışılan 3'üncü dozla alakalı DHA'ya konuştu. Ceyhan, "Ben de dahil tam sağlık personeline, 65 yaş üstüne ve bazı kronik hasta gruplarına Sinovac aşısı uygulandı ama şimdi görüyoruz ki bir zaman geçtikten sonra Sinovac aşısına karşın hasta olmalar oldukça sık görülüyor. Mesela; Pfizer-BioNTech aşısında bunu görmüyoruz. Onun için herkesin yine 3'üncü doz aşı olmasını önermiyoruz ama sağlık personeli, yaptıkları iş açısından koronavirüs ile çok sık temas ettikleri, 2 doz Sinovac aşısı oldukları için 3'üncü doz Pfizer-BioNTech aşısıyla aşılanmalarını ben de öneriyorum. Bunu Sağlık Bakanlığı'na teklif olarak da iletiyoruz. Yoksa genel cemiyete '3'üncü doz aşı yaptırın' biçiminde teklifte bulunmak için henüz yeterli bilgi elimizde yok" dedi.

Kabine Toplantısının tarihi değişti... Kabine Toplantısında yeni koronavirüs normalleşme kararları alınacak mıKabine Toplantısı'nın tarihi değişti... Kabine Toplantısı'nda yeni koronavirüs banalleşme kararları alınacak mı?

'BİLİMSEL YAYINLARA BAKSINLAR'

Prof. Dr. Ceyhan, koronavirüsün grip virüsü gibi cemiyette gezip gezmeyeceğinin kimse tarafından henüz öğrenilmediğini de dile getirerek, şöyle konuştu:

"Eskiki koronavirüs salgınlarına baktığınız zaman SALLA, MERS gibi floraya gelip her mevsim ya da kış mevsiminde yine bir hastalık oluşturmamışlar, bunlar tamamen insanlıktan çekilmişler. O surattan 'Her sene aşı olmak zorunludur' desek doğru olmaz, 'Lüzumlu değil' desek de doğru olmaz. Evvel 'Bu virüs kalacak mı, gidecek mi' onu görmemiz gerekli. Bunu 'Senelik aşılama gerekir' diye genellikle şirketlerin sahipleri ve yetkilileri söylüyor.

Koronavirüsde yeni belirtiler... Doktorlar bu semptomlarda artış var diyerek açıkladı.. İşitme kaybı..'Koronavirüs'de yeni bulgular... Hekimler bu semptomlarda çoğalış var diyerek açıkladı.. Duyma kaybı..

Ticari endişe ile yapılan bir açıklama zira bu devam edecek aşı imaline pazar bulmaya çalışıyorlar. Netlikle ne doktorlarımız ne bilim insanlarımız ne de yurttaşlar bu tip açıklamalara güvenmesinler. Bilimsel yayımlara baksınlar. Yeteri kadar hadise üzerinde yapılmış, emin çalışma neticeleri varsa zati 'Tamam, uygundur' diyoruz ama şayet böyle bilgi yoksa işletmenin açıklamasına güvenip de insanların durup dururken milyonlarca doz aşı satın alıp uygulaması zati düşünülebilecek bir şey değil."Son dakika. Koronavirüs aşısından 3. doz gerekli mi Prof. Dr. Ceyhandan dikkat çeken BioNTech önerisi