Prof. Dr. Enginyurt'tan korkutan açıklama: Vakalar daha ağır olacak

Prof. Dr. Enginyurt'tan korkutan açıklama: Vakalar daha ağır olacak

Ordu Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Özgür Enginyurt, “Türkiye’de olan mutant bir virüsün Karadeniz’de veya Ordu’da olmamasına imkan yok” dedi. Mutant…

Sıhhat Bakanlığı, 'covid19.saglik.gov.tr' adresinde Türkiye haritası üzerinden yayımlanan verilere göre, 15-21 Şubat 2021 tarihleri arasında Covid-19 olay sayılarının oransal olarak en fazla olduğu şehirler sıralamasında iki hafta önce üçüncü sırada yer alan Silahlı güç, geçtiğimiz hafta doruğa çıktı. Olay sayılarında yaşanan artışa karşın cadde ve sokaklardaki yoğunluk dikkat çekti. Olay artışları sonrasında güvenlik güçleri, yoğunluk yaşanan caddelerde Hayat Haneye Sığar (HES) Kodu uygulaması yaptı.

‘KARADENİZLİ İNADINA SOKAKTA’

ODÜ Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Özgür Enginyurt, bir hayli kişinin işi olmamasına karşın sokağa çıktığını belirterek, “Silahlı güç’yu ve Silahlı güçlüleri kutluyorum. Geçtiğimiz hafta üçüncüydük, ben ha çaba Silahlı güç birinci olmaya az kaldı dediğimde şaka yapmıştım fakat yanlış anladı sanırım Silahlı güçlüler. Şakayı gerçek sandılar ve o çabası sarf ettiler. Şimdi ne yazık ki birinciyiz” diye konuştu.

Sosyalleşmek için bu dönemde sokakta gezilmeyeceğini kaydeden Prof. Dr. Özgür Enginyurt, “Elbette alışveriş yapmak için dışarı çıksınlar fakat kimsenin elinde ne bir paket var ne bir poşet var. Silahlı güç’da yurttaşlar aniden tarım sever oldu. Hafta sonları bağa ve bahçeye gitmeye başladılar” dedi.

‘DEĞİŞİNİMLİ VİRÜS VARSA, KARADENİZ’DE DE VARDIR’

Karadenizlilere değişinimli virüs ikazında da bulunan Prof. Dr. Enginyurt, “Tüm Türkiye’de olan mutant bir virüsün Karadeniz’de veya Silahlı güç’da olmamasına olanak yok. Yurttaşların yapacağı şey aynı. Yurttaşın elinde mücadele edeceği üç tane koz var. Maske, mesafe, hijyen. Yurttaş mutant olsun veyahut olmasın, bunu çok kafasında kurcalamasın. Tüm Türkiye’de değişinimli virüs varsa, Karadeniz’de de vardır. Biz normalde değişinimi beklerken, diğer pandemilerde olduğu gibi virüsün şiddetinin hafiflemesini bekledik fakat koronavirüste bir tarih gerçekleşiyor. Değişinim ağır ve şiddetli. O yüzden hastalığı ağır ve şiddetli geçecek. Şiddetli izleyecek ve vakalar daha ağır olacak. Şu anda Türkiye’de uygulanan aşı değişinime karşı tesirlidir” şeklide konuştu.

Şehirde yaşayan yurttaşlardan Fahri Güney, önlemlere uyulması gerektiğini kaydederek, “Ben dışarıda en fazla yarım saat kalıyorum. İşlerimi bitirdikten sonra haneme dönüyorum. Herkesin bu şekilde hareket etmesi gerekir. İnsanlar işin ciddiyetini bir sene geçmesine rağmen hala anlayamamış gözüküyor. Önlemlere uymak en doğrusudur” ifadelerinde bulundu.

Yüksel Çelebi ise, “İnsanların kaidelere uyulduğu söyleniyor ama ben uymadıklarını düşünüyorum. Ben Almanya’da yaşıyorum. Babam koronavirüsten dolayı bir ay önce vefat etti. Annem de Fatsa’da yoğun bakımda koronavirüs rehabilitasyonu alıyor” dedi. Çelebi, Virüs yalnızca bu cadde de değil. Virüs arka caddede de var. Arka sokaklar da hayat normal. Güvenlik güçlerimiz daha dikkatli davranarak bunun önüne geçmesi gerekiyor” diye konuştu.

Cevat Avcı da sokaklara iğne atılsa yere düşmediğini belirterek, yurttaşların kendine sahip çıkmadığını söyledi.