Prof. Dr. Gülüm 5 kat artış var dedi ve uyardı...

Prof. Dr. Gülüm 5 kat artış var dedi ve uyardı...

Anklara Şehir Sıhhat Müdürü Prof. Dr. Mehmet Gülüm, son 1 ayda Ankara'da da koronavirüs hadiselerinde büyük çoğalış olduğunu, bunun sağlık kurumulara da yansıdığını söyledi. Gülüm, "Mart ayı…

Şehir Sıhhat Müdürü Prof. Dr. Gülüm, DHA'ya yaptığı açıklamada, salgın yarıyılında Ankara'daki devlet sağlık kurumularının gidişatı ve süreç ile alakalı bilgi verdi. Gülüm, son 1 ayda Ankara'da da koronavirüs hadiselerinde büyük çoğalış yaşandığını, bunun da sağlık kurumulara yansıdığını söyledi. Prof. Dr. Gülüm, "Hadise çoğalışında mart ayı evveline göre 5 kata varan bir çoğalışımız var. Servis yatağı gereksinimimizde 2 kat etrafında bir çoğalış oldu. Ankara'daki yoğun bakım oranlarımız şu an yüzde 63 seviyelerinde. Ankara'nın sıhhat altyapısı anlamında oldukça eforlu bir altyapısı var. Ağustos sonu eylül başı gibi çoğalışların en çok olduğu zamanlarda bile rastgele bir yetmezlik gidişatı oluşmadı. Son 1 ay içinde gördüğümüz çoğalışın belki de değişik çoğalışlardan farkının virüsün azıcık daha fazla dağılıyor olması olduğu söylenebilir" dedi. 

'800 YENİ YOĞUN BAKIM YATAĞI KAZANDIRDIK'

Prof. Dr. Gülüm, bu cinste süratli çoğalışların getirdiği iki neticenin olduğunu, bunlardan birinin sıhhat sunumunun yükünü artırması değişiğinin de sıhhat çalışanlarının daha fazla yorulması olduğunu söyledi. Acil olmayan ve uygun zamanda tasarlanıp, yapılan olaylarda, ağız ve diş sıhhati ile alakalı hizmetlerde hadiseler çoğaldığı zamanlarda tasarılamaya gittiklerini belirten Gülüm, şöyle konuştu: 

"Son 1 senede sıhhat çalışanlarının insanüstü çabalarını hep beraber görüyoruz. Bizim en yoğun olduğumuz zamanlarda bile bir yetmezlik gidişatı oluşmadı. Pandeminin başlamasından bu yana patentli 800 yeni yoğun bakım yatağı kazandırdık Ankara'ya. Ankara'nın altyapısı lüzum olduğu zaman daha da gelişmeye müsait. Başşehirde sıhhat hizmetleri sıhhatli bir biçimde verilmeye devam ediyor ama süratli bir çoğalıştan dolayı ve ihtiyatlar noktasında uyulmama halinde bu rakamların çoğalmasından kaygı ediyoruz. Bu salgın özellikle bizim cemiyet olarak bitmesini istediğimiz zaman bitecek bir salgın. Yalnızca fotoğrafı temkinlere uymak bu noktada yetmiyor. Bizim de kendi ihtiyatlarımızı oluşturmamız gerekiyor. Ziyaret, sohbet, dolaşma gibi etkinlikleri kısıtlamamız gerekiyor. Mecburi olmadıkça dışarı çıkmamamız gerekiyor. Bu pandemiden her gün bir şey biliyoruz. Hiçbir hesaba hiçbir yönteme dört mısra uymayan salgını yaşıyoruz. En küçük umursamamanın, en küçük önlemsizliğin faturasını kat kat fazla ödediğimiz bir pandemiyi yaşıyoruz." 


Prof. Dr. Gülüm 5 kat artış var dedi ve uyardı...

'7 SAĞLIK KURUMUNDA BİONTECH AŞILAMASI BAŞLADI'

Prof. Dr. Gülüm, başşehirde aşılamanın süratli devam ettiğini belirterek, "Aşılmada da özellikle bizim tehlikeli grup kabul ettiğimiz sıhhat çalışanları, huzurevi soğukkanlıları ve 65 yaş üzeri büyüklerimizin de yüzde 82'ye varan bir aşılama oranımız var. Bu oldukça hoş ve yüksek bir oran. Biontech aşısının da başlamasıyla Ankara'da bulunan, Ankara Şehir Sağlık Kurumu, Ankara Eğitim ve Araştırma Sağlık Kurumu, Etimesgut Devlet Sağlık Kurumu, Keçiören Eğitim ve Araştırma Sağlık Kurumu, Gülhane Eğitim ve Araştırma Sağlık Kurumu, Dışkapı Eğitim ve Araştırma Sağlık Kurumu ve Yenimahalle Eğitim ve Araştırma Sağlık Kurumumuz olmak üzere toplam 7 sağlık kurumunda bu aşı uygulamamız başladı. Aşı hakkı olan yurttaşlarımız Sinovac ya da Biontech aşısından birini seçim ederek aşılarını olma ihtimalleri var" diye konuştu. 

'529 FİLYASYON VE 129 AŞI TAKIMIMIZLA SAHADAYIZ'

Prof. Dr. Gülüm ayrıca başşehirdeki filyasyon takımları hakkında da bilgi vererek, "Bizim pandemiden bu yana 600 taşıtla bin takımla yaptığımız km rakamı 7 milyon 600 bin km. Bu ciddi bir km. Şu an haysiyetiyle 529 filyasyon takımımız ve 129 aşı takımımızla sahadayız. Bizim sabah 08.00'den akşam 21.00'e kadar 2 vardiya biçiminde, yoğunluğun olduğu zamanlarda 3 vardiya biçiminde 3'er şahsiyet takımlardan oluşturduğumuz takımlar" dedi.