Prof. Dr. İlber Ortaylı: Kendi suçlarını hafifletmek istiyorlar... Soykırım diyen cahildir

Prof. Dr. İlber Ortaylı: Kendi suçlarını hafifletmek istiyorlar... Soykırım diyen cahildir

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden’ın 1915 hadiselerine ait yayımladığı iletide kullandığı ‘soykırım’ ifadesine namlı tarihçi, Prof. Dr. İlber Ortaylı’dan tepki geldi. Ortaylı, “Dünya…

Namlı tarihçi, Prof. Dr. İlber Ortaylı 1981’de Reagan’dan sonra 40 yıldır hiçbir Amerika Birleşik Devletleri Başkanının, Türkiye’ye müteveccih böylesi ağır bir yargılama getirmemesini, ‘soykırım’ ifadesini kullanmamasını Türkiye’nin Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye’deki eforlu arkadaşlarına bağladı ve şöyle devam etti: “Kimdi bunlar? Hem Amerika Birleşik Devletleri hem de Türkiye’deki eforlu Yahudi lobisinden bahsediyorum. Bugün artık bu eforlu arkadaşlarımız yok. Türkiye’de büyüyen ihtiyaçsız bir antisemitizm Türkiye’yi sarmakta ve sonuçlarından biri de işte bu.

TELAFFUZ EDİLMESİ BASİT DEĞİLDİR

Gelelim bugün olduğumuz noktaya; dünya arenasındaki politikacıların- parlamenterlerin ve milletlerin ağzında ‘1915 hadiseleri, Türklerin Hıristiyanlara müteveccih haçlı seferidir, soykırımdır’ gibi sözler var. Oysa soykırım ağır bir kabahattir ve telaffuz edilmesi de öyle basit değildir. Dünyada en büyük soykırım Yahudi soykırımdır, sonrasında çingenelere uygulanan soykırım kazanç. Naziler Yahudilerle beraber çingeneleri de toplayıp, günahsız insanları, konsantrasyon kamplarında sistematik biçimde yok etti. Buna soykırım denir. Şimdi dünya soykırım kavramını genişletme tasasında. Yaşanan her karşılıklı kırım ‘soykırım’ değildir. Bir imparatorluğun devrilişinde yaşanan, bu gibi çatışmaların hepsini ‘soykırım’ çatısı altında toplamaya çalışmak bu işi yapanların kabahatlerini örtbas etmek ve bu yolla kabahatlerini gevşetmek istemekten kaynaklıdır.

‘SOYKIRIM’ DİYEN TÜRK TARİHÇİLER BİLGİSİZ

Türkiye’deki tarihçilerin de neye soykırım denilip denilmeyeceğini iyi öğrenmesi, hadiseleri iyi araştırması gerekmektedir. Bugün Türkiye’de de 1915 hadiselerini ‘soykırımdır’ diye deyim eden tarihçiler var ve inanın bir kitapçıklık kadar dahi bilgileri yok. Bir şey öğrenmiyor, konuşuyorlar. Alakalı literatürler Türkçe’ye çevrilmemiş. Nereden kavradın da okudun? ‘Bu Osmanlı’nın işidir biz Türkiye Cumhuriyetiyiz’ diyenler var. Buna dünyada kimse inanmaz.

BİR KISIM BUNU İLERİCİLİK VARSAYIYOR

Böyle bir argümanla Türkiye’yi korunmazsınız. Uygulanacak yaptırım ve belaları da savuramazsın. Böyle ucuzlukların ihtiyacı yok. Bir kısım bunu Cumhuriyetçilik, ilericilik varsayıyor. Bir kısım da ‘Bu ittihatçıların işidir, Müslümanların böyle bir gidişatla işi olmaz’ havasında. Bunlar Türkiye’nin kusurları. Düşman rakamını çoğaldırmakta üstümüze yok.”

Prof. Dr. İlber Ortaylı: Kendi suçlarını hafifletmek istiyorlar... Soykırım diyen cahildir

TRUMP’TAN Türkiye Elektrik Kurumu FARKI AŞI BÜTÇESİYDİ

“Biden şu an taahhüt ettiklerinin hiçbirini yapacak gidişatta değil. Geldi geleli Trump’tan farklı olarak türkiye elektrik kurumu yaptığı aşı mevzusunda bütçe vermekti. Şimdi aldığı ikinci sayı da bu oldu. Adama puanı biz kazandırdık.”

TÜRKİYE ACİLEN BİR ARAŞTIRMA GRUBU KURMALI

Prof. Dr. İlber Ortaylı “Her 24 Nisan’da, aynı sorunun önümüze ısıtılıp ısıtılıp gelmemesi için, Türkiye’nin aciliyetli olarak milletlerarası kaliteli bir araştırma grubu, ki buna Ermeni alimleri de dahil, kurması ve çalışmaya başlaması koşuldur” diyor: “Bu mevzuyla ilgilenen Türklerin yapacağı ilk iş Ermeni lisanını bilmek, edebiyatını, tarihini muayene etmektir. Müspet yolla o kültürün içine girerseniz söyleyeceğiniz lafın dinlenmesi daha büyük ihtimaldir. Tüm dünya ile çatışamayacağımıza göre söyleyecek lafımızın olması koşuldur. Çünkü, yarın değişik gün davalar başlayacak. Bizi kaç avukat korunabilecek? O sebeple sorunun derinine inmemiz gerek.”