Prof. Dr. İsmail Balık, 'İnaktif aşıda üçüncü doz gerekebilir' deyip uyardı: 'Salgın devam ettiği sürece...'

Prof. Dr. İsmail Balık, 'İnaktif aşıda üçüncü doz gerekebilir' deyip uyardı: 'Salgın devam ettiği sürece...'

BioNTech'in kurucu ortağı Prof. Dr. Uğur Şahin, "9 ay, en geç 12 ay sonra üçüncü doz aşı, gözetmenin gerçekten kuvvetlendirilmesini sağlayacaktır" demişti. Şahin'in bu laflarını değerlendiren…

Prof. Dr. Balık, BioNTech'in kurucu ortağı Prof. Dr. Uğur Şahin'in "9 ay, en geç 12 ay sonra üçüncü doz aşı, gözetmenin gerçekten kuvvetlendirilmesini sağlayacaktır" biçimindeki laflarını DHA'ya değerlendirdi. Prof. Dr. Balık, "Hakikatinde üçüncü doz demekten ziyade buna 'andırdırma dozu' dememiz daha yerinde. Uğur Şahin'in bu açıklamalarından bizim bunu kavramamız gerekiyor. Bu, şu demek; bazı aşıları misalin grip aşılarında olduğu gibi 6 ay sonra 1 sene sonra yinelemek gerekiyor. Bağışıklık sistemine 'andırdırma dozu' dediğimiz tek bir dozla andırdırma yaparsak, süratli bir biçimde bağışıklık yenilenmiş olur. Uğur Şahin de 9 ay sonra 1 sene sonra ya da 2 sene sonra bir andırdırma dozunun yapılabileceğini söyledi. Bunun zati faz-3 çalışmaları sırasında da bunun böyle olabileceğini söylemiştik. Faz-3 çalışmalarının takibi 2 seneye kadar olacak. Bu 2 senenin sonunda bu andırdırma dozunun 2'nci dozdan ne kadar zaman sonra yapılması gerektiği de net olarak anlaşılacak" dedi.

'SALGIN DEVAM ETTİĞİ SÜRECE ANDIRDIRMA DOZU YAPMAK GEREKECEK'

Prof. Dr. Balık, inaktif aşılarda andırdırma dozunun daha erken yapılması gerektiğine dikkati sürükleyerek, "Misalin 2'nci dozdan 6 ay sonra bir andırdırma dozu yapmak gerekecek. Zira salgın devam ettiği sürece bizim andırdırma dozlarını da yapmaya devam etmemiz gerekiyor. Şayet kullandığımız aşılar yeni mutantlara tesirli değilse ya da tesiri zayıflamışsa bu sefer andırdırma dozlarımız bu mutantlara da tesirli olacak biçimde değiştiriliyor olması gerekir. Andırdırma dozunun süresi aşıdan aşıya göre değişebilir. mRNa aşılar da andırdırma dozlarının süresi 2'nci dozdan sonra daha uzun olabilecekken, inaktif aşılarda bu vaktin daha kısa olması gerektiğini öngörüyoruz. Başka Bir Deyişle 2'nci dozdan 6 ay sonra bizim kullandığımız aşılardan Sinovac aşısını tek doz yapmamız gerekirken Biontech aşısını belki 1 sene sonra ya da 2 sene sonra yapmamız yeterli olabilecektir" diye konuştu.

'İNAKTİF AŞI YAPTIRANLARDA ÜÇÜNCÜ DOZ GEREKEBİLİR'

Prfof. Dr. Balık, bazı aşıların bazı bireylerde, özellikle bağışıklık sistemi cılız olan bireylerde daha düşük tesir yaptığını veya hiç tesir yapmayabildiğini belirterek, şöyle konuştu:
"Böyle bireylerde aşının cılız tesir yapma gidişatında 2 doz yerine 2'nci dozdan kısa bir zaman sonra 3'üncü dozu yapmakta bereket var. Misalin 0-1 ve 3 ay sonra, misalin birinci dozdan 2 ay sonra ve 2'nci dozdan da 2 ay sonra da inaktif aşılarda 3 doz uygulama bazı kimselerde yapılabilir. Kimler bunlar; bu cins aşıya cılız bağışıklık cevabı oluşturan kimselerdir. Başka Bir Deyişle; obez olanlar, kanser sebebiyle kemoterapi alanlar, böbrek yetmezliği olanlar, diyaliz hastaları olabilir. Başka Bir Deyişle inaktif aşılarda şu an 3'üncü doz gerekebileceği ile alakalı benim öngörüm var. Misalin Sinovac aşısı inaktif aşıdır. Kayseri'de üretilen kendi aşımız bir inaktif aşıdır. Dolayısıyla bu aşılarda 2 doz yerine 3 doz yapmamızla alakalı tahlil yapılmasında bereket var. Ya da bu aşılara cılız bağışıklık cevabı oluşturacak kimselere daha eforlu cevap oluşturacak olan Biontech ya da Sputnik gibi aşıların önerilmesinde de belki bir bereket olabilir."