Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'dan tek doz koronavirüs aşısı uyarısı! 'Hayatlarını kaybedebilirler!

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'dan tek doz koronavirüs aşısı uyarısı! 'Hayatlarını kaybedebilirler!

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, tek doz koronavirüs aşısının tehlikelerini anlattı. Prof. Dr. Ceyhan, "Geçen hafta…

Sağlık Bakanlığı, 2,8 milyon doz BionTech aşısının Türkiye'ye getirilerek, aşı çalışmalarına dahil edildiğini duyurdu. BionTech aşısının bir dozunun gözeticiliğinin yüksek olduğu ve hastalığa tutulma tehlikesini 4 kat eksilttiği istikametindeki araştırmalara rağmen, bu aşı da Türkiye'de 2 doz olarak uygulanacak. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, tek doz aşının mahzurlarını anlattı. Ceyhan, "'Tek doz yeterli oluyor' diye netice yoksa elinizde iki doz yapılması gereken aşıyı tek doz yapıp vazgeçmek virüse 'ben sana bu silah ile saldıracağım, sen de önlemini al' demek. Siz virüsü öldüremiyorsunuz; ama aşı ile tanıştırıyorsunuz. Virüsün değişinim mekanizması budur zati, virüs kendini sizin silahınızdan gözetmeye çalıştığı için değişinime uğruyor. Siz şayet öldürmeyecek kadar bağışıklık sağlıyorsanız, bakteri ya da virüs kendinde farklılık yaparak sizin kullandığınız mahsule mukavemetli hale geliyor. Tek doz aşı yaptıranlar kendilerini aşısız gibi düşünsün, ihtiyatlarını ona göre alsın" diye konuştu.

'HAYATLARINI KAYBEDEBİLİRLER'

Prof. Dr. Ceyhan, tek doz aşının beceriksiz olduğunu verdiği misalle şöyle anlattı:

"Geçen hafta iki yakınım birinci dozu yaptırmışlardı, ikinci dozu bekliyorlardı. Koronavirüse tutuldular, birisini kaybettik, biri de yoğun bakımda. Tek doz aşılamanın rastgele bir biçimde gözetmediği gibi cemiyete de ciddi hasarları var. Elinizde 3 milyon doz mu var, 'biz bunu yapalım, art kesinlikle kazanç' görüşü son derece yanlış. Bu 3 milyon dozu 1,5 milyon bireye yapacaksınız. Pandemi aşılamasına muhtemel olduğu kadar kısa vakitte başlanıp, tamamlanması gerekli. Aşılama yapılınca belirli bir oranda da olsa cemiyetin korunduğu varsayılıyor, bu yanlış bir bilgi. Bizim amacımız yüzde 60 bağışıklık oluşturmak. O halde demek ki erişkinlerin çok yüksek oranda aşılanması gerekli. Aşının pandemiyi etkilemesi için maksadınıza erişmeniz gerekli. 'Yaz gelecek, 25 milyon bireyi aşılarsak yazı rahat geçiririz' görüşü hem yanlış hem de riskli. İnsanları yazın temkinsiz davranmaya teşvik ediyoruz. Oysa biz, yazın 50-60 milyon doz aşımız olsa 20-25 milyon bireyi aşılayabileceğiz. Bu, cemiyetin temkinlerinde hiçbir hafiflemeye yol açmamalı. Daha çocuklar aşılanmadı. Cemiyetin yüzde 20'si öyle gidiyor zati. Aşılamayı cemiyette yüzde 60'lara çıkarmadıkça, 'yarısını yaparak gevşeyelim' son derece yanlış."

Prof. Dr. Mehmet Ceyhandan tek doz koronavirüs aşısı uyarısı Hayatlarını kaybedebilirler

'İNGİLTERE 1,5, BREZİLYA MUTANTI 1,8 KAT FAZLA BULAŞIYOR'

Prof. Dr. Ceyhan, çok fazla değişinim asıllaştığını belirterek, "İngiltere değişinimi orijinal değişinime göre 1,5 kat daha fazla bulaşıyor. En çok bulaştırıcı olan Brezilya mutantı, 1,8 kat daha fazla bulaşıyor. Yeni değişinimlerin Türkiye'ye girişini yasaklamak gerekli. Şehirler arasında mutantlarda Karadeniz çok aşikardı, seyahat kısıtlaması yapılmadı, tam Türkiye'ye dağıldı. Şimdi her yerde mutant virüs var, olaylar her yerde çoğalıyor. Bu değişinimler devam edecek, belki bunlardan daha bulaşıcı mutant virüs çıkacak, bunların yerini alacak. Biz yalnızca bulguları olup da test yaptığımız olayları öğreniyoruz, geniş çapta tarama yapmadığımız için bulgusuz geçirenleri öğrenmiyoruz, buna mektepler de dahil. Mekteplerde çocukların yüzde 90-95'i bulgusuz geçiriyor, tarama testi yaparsanız belki orada bulgu veren çocuk yok; ama 5-10 tane pozitif hadise görebilirsiniz" ifadesini kullandı.